Maseczki ochronne nie zagrażają zdrowiu. Naukowcy publikują wyniki badań

Maseczki ochronne są niebezpieczne dla zdrowia? Naukowcy zabrali głos
Maseczki ochronne są niebezpieczne dla zdrowia? Naukowcy zabrali głos
Źródło zdjęć: © Flickr

02.10.2020 12:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Maseczki ochronne nie narażają na wdychanie nadmiaru dwutlenku węgla, nawet u osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc - wyjaśniają naukowcy z USA. - Ludzie nie powinni wierzyć, że maseczki zabijają - tłumaczy autor nowych badań.

Maseczki ochronne noszone w miejscach publicznych to jedno z głównych rozwiązań, dzięki którym ludzie są w stanie zahamować tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. Przeciwnicy zakrywania nosa i ust twierdzą, że tego typu środki ochronne mogą szkodzić zdrowiu. Głos w sprawie postanowili zabrać naukowcy z Miami, którzy przyznali, że oddychanie przez maseczkę może być kłopotliwe i prowadzić do szybszego zmęczenia, jednak jest całkowicie bezpieczne.

Zespół naukowców pod kierunkiem Michaela Camposa z Miami Veterans Administration Medical Center i University of Miami sprawdził poziom tlenu i dwutlenku węgla u osób zdrowych i cierpiących na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP), które oddychały normalnie i w maseczce chirurgicznej.

Wyniki badań dowiodły, że zmiany okazały się minimalne, nawet u osób z chorobą płuc. Eksperci zapewnili, że maseczki ochronne nie stanowią najmniejszego zagrożenia dla zdrowia. - Nie ma mowy o przytruciu nadmiarem dwutlenku węgla - mówi dr Campos.

Główny autor badań wypowiedział się także na temat osób zdrowych, które podczas noszenia maseczki ochronnej zauważyły problemy z oddychaniem. Jego zdaniem, zdarza się to przeważnie podczas zwiększonego wysiłku i wynika wyłącznie z przyblokowania przepływu powietrza, jednak nie wiąże się z zaburzeniem wymiany gazowej. Naukowiec zaleca, aby w takim wypadku zwolnić kroku lub zdjąć maseczkę, jeżeli jesteśmy w odpowiedniej odległości od innych osób.

- Przyznajemy, że prowadziliśmy obserwacje na ograniczonej próbce, jednak widzimy wyraźnie, że w normalnych sytuacjach u osób noszących maseczki nie ma najmniejszych oznak zakłócenia wymiany gazowej - mówi naukowiec cytowany przez serwis rmf24.

- To bardzo istotne, by informować opinię publiczną, że ewentualny dyskomfort związany z noszeniem maseczek nie powinien prowadzić do obaw dotyczących stanu zdrowia. Mogą one zniechęcać do zachowania, które w potwierdzony sposób sprzyja zdrowiu publicznemu. Ludzie nie powinni wierzyć, że maseczki zabijają - zaznacza dr Campos.

Naukowcy zwracają uwagę, że jak dotąd nie opublikowano konkretnych danych potwierdzających negatywny wpływ noszenia maseczek ochronnych na zdrowie ludzi.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (130)
Zobacz także