Masakra w Afganistanie? "Talibowie dokonują czystek etnicznych"

Masakra w Afganistanie? "Talibowie dokonują czystek etnicznych"
Źródło zdjęć: © East News | VICTOR J. BLUE
Adam Gaafar

10.09.2021 16:49

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ali Nazari, rzecznik Afgańskiego Narodowego Frontu Oporu, poinformował, że talibowie wypędzili tysiące ludzi z Doliny Pandższiru. Z wpisu, który zmieścił na Twitterze, wynika też, że mają przeprowadzać czystki etniczne.

Dolina Pandższiru była do niedawna ostatnim regionem w Afganistanie, który nie znajdował się pod kontrolą talibów. Pod koniec sierpnia siły ruchu oporu odbiły trzy obszary w północno-wschodniej prowincji Baghlan. Jakiś czas temu talibowie mieli natomiast stwierdzić, że udało im się podbić zbuntowany region.

Tymczasem Ali Nazary, rzecznik Afgańskiego Narodowego Frontu Oporu zamieścił na Twitterze wpis, w którym stwierdził, że talibowie "dokonują czystek etnicznych, a świat wciąż obserwuje i ignoruje tę sytuację". "Wzywamy społeczność międzynarodową do powstrzymania tych zbrodni wojennych" – zaapelował Nazary.

Ruch oporu w Afganistanie

Liderem ruchu oporu i Doliny Pandższiru jest Ahmad Masud, syn legendarnego w Afganistanie przywódcy mudżahedinów i Sojuszu Północnego. Mężczyzna oznajmił jakiś czas, że zamierza walczyć z talibami. Przyznał, że jest też otwarty na negocjacje, ale jego zdaniem raczej nie uda się uniknąć walki.

Z kolei w opinii ambasadora Afganistanu w Tadżykistanie, Muhammada Zohira Agbar, talibowie nie są otwarci na rozmowy i chcą "sprowadzić cały Afganistan na kolana". Według dyplomaty nowe władze zamierzają "zniszczyć przywódców ruchu oporu, zwłaszcza Ahmada Masuda".

"To nie są politycy (talibowie – red.), ale terroryści, którzy jeszcze trzy lata temu znajdowali się na liście zakazanych organizacji w wielu krajach świata" –powiedział Agbar, cytowany przez rosyjską agencję prasową RIA Novosti.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (103)