Marine One. Śmigłowiec Prezydenta USA to nie jest zwykła maszyna

Marine One. Śmigłowiec Prezydenta USA to nie jest zwykła maszyna06.07.2017 14:40
Marine One. Śmigłowiec Prezydenta USA to nie jest zwykła maszyna
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | DANIEL REINHARDT

Prezydent USA nie podróżuje byle czym. W dalekie trasy zabiera go Air Force One, czyli specjalnie przygotowany do tego celu Jumbo Jet. Na ziemi czeka na niego Cadillac One, czyli pancerna limuzyna, a na średnich dystansach podróżuje na pokładzie Marine One, specjalnie przygotowanego dla niego śmigłowca obsługiwanego przez Piechotę Morską Stanów Zjednoczonych.

Tak samo jak w przypadku samolotów i limuzyn kryptonim Marine One otrzymuje tylko ta maszyna, na której pokładzie znajduje się prezydent. Tę *rolę może pełnić jeden z 35 śmigłowców, nad którymi czuwa ponad 800 żołnierzy piechoty morskiej. *

289191127704414266
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Obecnie jako Marine One najczęściej latają specjalnie przystosowane śmigłowce Sikorsky SH-3 Sea King i UH-60 Black Hawk (które w wersji prezydenckiej nazywają się White Hawk). Za każdym razem, gdy Marine One wzbija się w powietrze towarzyszy mu nawet 5 takich samych maszyn, które mają zmylić potencjalnych zamachowców.

289191127704545338
Źródło zdjęć: © domena

Tradycją stało się, że podczas lądowania Marine One prezydenta wita na ziemi umundurowany żołnierz Piechoty Morskiej. Bruce Babbit, sekretarz za czasów prezydenta Clintona, opowiadał że podczas lądowania w odległych zakątkach Wielkiego Kanionu, pośrodku niczego, stojąc na skale, na prezydenta czekał gotowy do zasalutowania marine.

289191127704676410
Źródło zdjęć: © Domena publiczna

Prezydenckie śmigłowce zapewniają pasażerom zarówno podwyższony poziom bezpieczeństwa oraz wygody. Kabiny głośnych normalnie śmigłowców zostały wyciszona tak, aby można było w nich rozmawiać bez podnoszenia głosu. Każda maszyna wyposażona jest też w systemy przeciwrakietowe. Podczas podróży zagranicznych prezydenta USA *śmigłowce przylatują na pokładzie transportowych samolotów C-5 Galaxy albo C-17 Globemaster. *

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Udostępnij:
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)