Mapa koronawirusa pokazuje prawie 120 tys. ofiar. W Polsce już 25 zakażonych
Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 rośnie na niemal całym świecie. Coraz trudniej opanować epidemię we Włoszech i Iranie. Również w Polsce pojawiły się kolejne przypadki zachorowań - jak wygląda sytuacja?
Dzięki mapie koronawirusa opracowanej przez naukowców z Johns Hopkins University, możemy śledzić aktualny stan zakażenia koronawirusem. Zgodnie z danymi z 11.03 z godziny 7:00 na całym świecie odnotowano już 119 132 przypadki zakażenia, w tym 22 w Polsce. Jednak po godzinie 8:00 władze potwierdziły 3 kolejne przypadki zachorowania w naszym kraju. W Europie wciąż największe zagrożenie obserwuje się we Włoszech, gdzie liczba chorych przekroczyła 10 tys. osób.
Ostatnie badania dowodzą, że o wiele trudniej jest szybko diagnozować zakażone osoby, ponieważ okres inkubacji wirusa trwa od 5 do 12 dni. To jeden z powodów, dla których WHO apelowało władzo o zintensyfikowanie działań mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się epidemii.
Najnowsze dane pokazują, że na całym świecie odnotowano 4284 przypadki zachorować, z czego większość to chorzy z Chin. Warto zwrócić uwagę na w tamtym regionie epidemia zaczyna wygasać i od kilku tygodni obserwuje się coraz mniej nowych przypadków zakażenia.
Zobacz też: Koronawirus. Jak się przed nim uchronić? Nie wystarczy mycie rąk
Koronawirus w Polsce
W Polsce potwierdzono wczoraj wieczorem 25 przypadków zakażenia koronawirusem. Od wczoraj zdiagnozowano 3 kolejne osoby - dwie z woj. mazowieckiego i jedną z woj. podkarpackiego. Minister zdrowia zapowiedział wprowadzenie ściślejszej kontroli osób przebywających w kwarantannie.
- Wiemy, że część z tych osób może być samotna, w wieku podeszłym lub może wymagać pomocy. W związku z tym wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i polską policją wypracowaliśmy mechanizm objęcia opieką osób, które są w kwarantannie - poinformował Szumowski.
- Z punktu widzenia ograniczania rozprzestrzeniania się wirusa to jest niezwykle istotne i ważne, żebyśmy bardzo odpowiedzialnie i poważnie podchodzili do kwarantanny - dodał. - To nie jest czas wolny, czas, kiedy możemy wyjść do sklepu, z psem na spacer lub pójść po bułki. To jest czas, kiedy musimy być w domu, w miejscu gdzie powinniśmy przebywać.