Mapa Australii sprzed ponad 350 lat. Leżała w Szwedzkim magazynie

Mapa Australii sprzed ponad 350 lat. Leżała w Szwedzkim magazynie
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando

08.11.2017 13:25

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przez wiele lat nikt nie wiedział, gdzie się podziała. Stworzona przez mistrza kartografii Joana Blaeu w roku 1663 mapa dostała niedawno nowe życie.

Po odnalezieniu jej w 2010 roku w Szwedzkim magazynie, została wreszcie odnowiona. Spędziła tam większość swojego życia, w zapomnieniu. Teraz na stałe trafiła do Biblioteki Narodowej Australii w Canberra.

Mapa została stworzona w czasach, gdy Australię nazywano Nową Holandią. Oczywiście nazwali ją tak Holendrzy. Jej twórca, Joan Blaeu również był Holendrem. Mapa służyła jako szablon do wszystkich kolejnych map Australii, aż do czasu Jamesa Cooka (1770 rok)
.

Australijska Biblioteka Narodowa odzyskała mapę Blaeu'a w 2013 roku. Od tego czasu najznamienitsi eksperci pracowali nad doprowadzeniem jej do pierwotnego stanu. Konserwacja nie była łatwa, po tylu latach mapa stała się bardzo krucha. Nawet podmuchy wydychanego powietrza sprawiały, że jej fragmenty się osypywały.

Na nagraniu można zobaczyć w jakim stanie była mapa, gdy dotarła do biblioteki. Są także widoczne niektóre etapy konserwacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)