Mały gadżet - wielki dźwięk. Soundbary i małe kina domowe

Mały gadżet - wielki dźwięk. Soundbary i małe kina domowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

04.09.2020 14:08, aktual.: 04.09.2020 15:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Dobrej jakości obraz nie zawsze idzie w parze z perfekcyjną jakością dźwięku. By go poprawić, warto zainwestować w system nagłaśniający. Nie musi kosztować mnóstwa pieniędzy i zajmować całej przestrzeni wokół telewizora. Są mniejsze, tańsze i niemal równie wydajne rozwiązania.

Dobry dźwięk z małego gadżetu

Odpowiedzią jest soundbar, który z powodzeniem sprawdzi się w niewielkim salonie. Różni się od klasycznego kina domowego przede wszystkim budową. Kilka odrębnych głośników odpowiadających za konkretne tony zostało połączonych w podłużną belkę, którą można wzbogacić o subwoofer poprawiający jakość niskich brzmień. Sprzęt jest na tyle wąski, że zmieści się pod telewizorem, i ma na tyle duże głośniki, że z powodzeniem poprawi jakość dźwięku. Soundbar można podłączyć do telewizora przy pomocy kabla analogowego lub wejścia HDMI. Urządzenie jest w stanie współpracować z innymi odtwarzaczami czy konsolami, znacznie zwiększając wrażenia z seansu lub rozgrywki.

Kino domowe w wersji mini

W przeciwieństwie do kin domowych, soundbary są stosunkowo tanie. Za dobrej jakości model zapłacisz niecałe 300 zł. Jest jednak jeden haczyk. Pełnię możliwości jesteśmy w stanie osiągnąć tylko w niezbyt dużych, zamkniętych pomieszczeniach. Wydajne głośniki są w stanie emitować dobrej jakości dźwięk, który na niewielkich przestrzeniach sprawdzi się o wiele lepiej. Kino domowe stłoczone w niewielkim salonie czy sypialni sprawi, że dźwięk dochodzący z kilku źródeł będzie się ze sobą zlewał, co może przyprawić o ból głowy.

Soundbar pod telewizor

Zwróć uwagę na to, co oferują producenci sprzętu. W każdej "belce" kryje się od dwóch do ośmiu głośników zwróconych w różnych kierunkach. To powoduje, że płynący z nich dźwięk sprawia wrażenie przestrzenności mimo tego, że pochodzi z jednego miejsca. To sprawia, że większość soundbarów wykorzystuje technologię front surround. Najlepiej będzie postawić go przed telewizorem lub ewentualnie pod. Część nowoczesnych szafek rtv jest przystosowana do montażu belki tuż pod blatem. Warto odpowiednio zaaranżować przestrzeń tak, by zapewnić sobie jak najlepsze właściwości akustyczne.

Szukasz czegoś innego? Sprawdź tutaj:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (47)
Zobacz także