Małpy przeszły do epoki kamienia łupanego. Potrafią używać kamieni jako narzędzia

Małpy przeszły do epoki kamienia łupanego. Potrafią używać kamieni jako narzędzia
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Arkadiusz Stando

18.07.2018 16:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy obserwowali populację małpek kapucynek mieszkających w Panamie. Według ich badań, najwyraźniej małpki przeszły do epoki kamienia łupanego. Korzystają z kamiennych narzędzi, aby rozłupać orzechy, czy skorupiaki, to samo niegdyś robili ludzie.

Jak informuje portal New Sciencist, grupa małp zamieszkująca Panamę, przeszła ewolucję. Ale nie wszystkie małpy mają takie zdolności. Kapucynki zamieszkują trzy wyspy, tworzące razem Park Narodowy Coiba, jednak tylko pośród samców małp z wyspy Jicaron zauważono umiejętność inteligentnego wykorzystywania kamieni.

Pierwszy raport dotyczący korzystania z kamiennych narzędzi pochodzi już z 2004 roku. Jednak wówczas nie przeprowadzono dokładnych badań. Naukowcy powrócili na wyspę w marcu 2017 roku i umieścili ukryte kamery na wszystkich trzech wyspach należących do Parku Narodowego Coiba.

Zespół był zaskoczony wynikiem badań. Otóż okazało się, że nie tylko na innych wyspach małpy nie naśladują "grupy z ery kamienia łupanego", ale również na tej samej wyspie znajdują się grupki kapucynek, nie stosujących tego rozwiązania. To dosyć dziwne, bo małpy są zwierzętami żyjącymi w stadach, więc teoretycznie po tylu latach umiejętność powinna się genetycznie rozprzestrzenić.

Naukowcy wysnuli pewną teorię na temat tego dziwnego zjawiska. Prawdopodobnie taki rodzaj ewolucji zachodzi losowo. Może być tak, że jeden osobnik nauczył się używać narzędzi, a reszta go po prostu kopiowała. Było to spowodowane nie ewolucją, a po prostu potrzebą żywieniową. Małpki zauważyły, że to zwiększa ich szansę na przeżycie. Nie jest to jednak dobra, ani pewna teoria. Zespół naukowców będzie pracować dalej nad wyjaśnieniem zjawiska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (155)
Zobacz także