Mają 2,5 tys. lat. Znaleziono je w okolicach Torunia

Konie (zdjęcie ilustracyjne)
Konie (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło zdjęć: © Henryk Przondziono / Gość Niedzielny / Forum | RM, Henryk Przondziono / Gość Niedzielny / Forum

12.10.2020 13:14

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W Cierpicach pod Toruniem odkryto ponad 150 zdobionych fragmentów uprzęży końskiej z brązu – donosi Nauka w Polsce PAP. Zdaniem naukowców przedmioty były zawinięte w liście i włożone do skórzanego worka.

Znaleziska dokonał pod koniec ubiegłego miesiąca Arkadiusz Kurij z Grupy Historyczno Eksploracyjnej WELES z Małej Nieszawki. Jak relacjonował, gdy wracał z na miejsce zbiórki po przeszukiwaniu terenu z włączonym wykrywaczem metali, nagle usłyszał "interesujący i głęboki sygnał". Na miejsce wezwano przedstawiciela urzędu konserwatorskiego.

Okazało się, że w miejscu tym znajdowało się łącznie 156 mniejszych i większych wyrobów z brązu, będących sporym fragmentem końskiego ogłowia.

Epoka żelaza

– To pierwsze tego typu znalezisko na obszarze Środkowo-Wschodniej Europy – skomentował odkrycie dr hab. Jacek Gackowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Badacz jest zdania, że stylistyka odkrytych zabytków pozwala być pewnym, że jest to ślad sięgającej daleko na północ infiltracji nomadów – być może Scytów – w środowisku ludności kultury łużyckiej. Najpewniej miało to miejsce we wczesnej epoce żelaza (VI w. p.n.e.).

– Jest to niemal kompletne ogłowie rzędu końskiego. Brakuje jedynie wędzidła, czyli elementu ogłowia wkładanego koniowi do pyska, które służyło do przekazywania sygnałów i kierowania zwierzęciem – wyjaśnił.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)