Mają 2,5 tys. lat. Znaleziono je w okolicach Torunia
12.10.2020 13:14
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W Cierpicach pod Toruniem odkryto ponad 150 zdobionych fragmentów uprzęży końskiej z brązu – donosi Nauka w Polsce PAP. Zdaniem naukowców przedmioty były zawinięte w liście i włożone do skórzanego worka.
Znaleziska dokonał pod koniec ubiegłego miesiąca Arkadiusz Kurij z Grupy Historyczno Eksploracyjnej WELES z Małej Nieszawki. Jak relacjonował, gdy wracał z na miejsce zbiórki po przeszukiwaniu terenu z włączonym wykrywaczem metali, nagle usłyszał "interesujący i głęboki sygnał". Na miejsce wezwano przedstawiciela urzędu konserwatorskiego.
Okazało się, że w miejscu tym znajdowało się łącznie 156 mniejszych i większych wyrobów z brązu, będących sporym fragmentem końskiego ogłowia.
Epoka żelaza
– To pierwsze tego typu znalezisko na obszarze Środkowo-Wschodniej Europy – skomentował odkrycie dr hab. Jacek Gackowski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Badacz jest zdania, że stylistyka odkrytych zabytków pozwala być pewnym, że jest to ślad sięgającej daleko na północ infiltracji nomadów – być może Scytów – w środowisku ludności kultury łużyckiej. Najpewniej miało to miejsce we wczesnej epoce żelaza (VI w. p.n.e.).
– Jest to niemal kompletne ogłowie rzędu końskiego. Brakuje jedynie wędzidła, czyli elementu ogłowia wkładanego koniowi do pyska, które służyło do przekazywania sygnałów i kierowania zwierzęciem – wyjaśnił.
Źródło: Nauka w Polsce PAP