Lutowy ranking serwisów tematycznych

Lutowy ranking serwisów tematycznych

25.04.2007 12:30, aktual.: 25.04.2007 13:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wyniki badania Megapanel PBI/Gemius w dwunastu kategoriach tematycznych pozwalają przyjrzeć się czołówce najpopularniejszych serwisów tematycznych wśród polskich internautów.

Wyniki badania Megapanel PBI/Gemius w dwunastu kategoriach tematycznych pozwalają przyjrzeć się czołówce najpopularniejszych serwisów tematycznych wśród polskich internautów. Nie zawsze są to serwisy rodzime, np. szóste miejsce w kategorii Styl Życia zajmuje amerykański serwis do publikacji zdjęć imageshack.us, który nie ma polskiej wersji językowej. Podziału na kategorie dokonuje Rada Badania Megapanel. Liderem w siedmiu rankingach są serwisy tematyczne portalu Onet.pl. Gazeta.pl ma pierwszą pozycję w dwóch kategoriach.

Najpopularniejszą kategorią pozostaje Kultura i Rozrywka, której witryny przynajmniej raz w miesiącu odwiedziło 95,65% polskich internautów. Na kolejnym miejscu uplasowała się kategoria Informacje, Publicystyka, Media - 76,07% zasięgu. Na trzecim miejscu znalazły się serwisu z grupy Nowe Technologie - 71,95% zasięgu. Najmniejszą popularnością cieszyły się witryny z kategorii Budownictwo i Nieruchomości, miały zasięg na poziomie 22,73%.

Kategoria Informacje, Publicystyka, Media

Bez zmian w pierwszej piątce. Chociaż większość witryn zaliczyła duże spadki oglądalności ze względu na zasięg w stosunku do poprzedniego miesiąca, spowodowoane m.in. tym, że luty jest krótszy od stycznia, to dziennik.pl pnie się w górę. Serwis miał w lutym 519 tys. użytkowników i wspiął się na 14 pozycję, w stosunku do 11 miejsca w styczniu. Spadła z kolei pozycja serwisu dziennikarstwa obywatelskiego wiadomosci24.pl, z 13 miejsca w styczniu, na 17 w lutym i strata ponad 1 pkt. proc. zasięgu.

Obraz

Kategoria Kultura i Rozrywka

Interia.pl powróciła na czwarte miejsce w tej kategorii wyprzedzając serwis YouTube.com. Wahania oglądalności serwisu YouTube, mogą wynikać również z tego względu, że nie jest on objęty audytem site-centric.

Wysoko awansował serwis fotosik.pl - z 11 w styczniu, na 8 miejsce w lutym, zyskując 0,5 pkt procentowego. Fotosik od tego miesiąca występuje w ramach grupy serwisów Medousa.pl.

Obraz

Kategoria Motoryzacja

Bez zmian w pierwszej szóstce witryn. Na pierwszym miejscu serwis otoMoto, który ma dużą przewagę nad konkurencją. Nie zmieniły się pozycje serwisów motoryzacyjnych poszczególnych portali, poza Gazeta.pl, która spadła o jedno oczko w dół.

Obraz

Kategoria Biznes, Finanse, Prawo

W stosunku do stycznia nie zmienił się układ sił w pierwszej dziewiątce witryn. Swoją 7 pozycję utrzymała Grupa Wolters Kluwer, czyli serwisy abc.com.pl i lex.pl.

Obraz

Kategoria Budownictwo i Nieruchomości

Serwis Muratora spadł z drugiej na trzecią pozycję, może to wynikać z tego, że nie jest on objęty audytem site-centric.

Obraz

Kategoria Edukacja

Na pierwszym miejscu niezagrożona Wikipedia, która miała zasięg 39,79%. Drugie miejsce przypada Onetowi, który ostatnio otworzył serwis sciaga.onet.pl , zapewne czując wyraźnie zagrożenie ze strony serwisu Sciaga.pl , który dzieli od Onetu kilka punktów proc. zasięgu.

Obraz

Kategoria Sport

W tej kategorii również dominują portale. Gazeta.pl chce wzmocnić swoją pozycję serwisem Sport.pl, który wystartował w połowie marca. Pierwsze skutki tej decyzji będzie można zaobserwować w wynikach Megapanelu za marzec br.

Obraz

Kategoria Styl Życia

W tej kategorii wyraźnie zyskują serwisy o2.pl. W stosunku do stycznia ich zasięg zwiększył się z 16,77% do 18,36%. Z kolei zasięg Interia.pl spadł w tej kategorii z 12,76% do 11,84%.

Obraz

Kategoria Turystyka

Bez większych zmian w tej kategorii. Onet.pl ma silną pozycję, a prawdopodobnie wzmocni się ona jeszcze bardziej w związku z uruchomieniem serwisu Zumi.pl.

Obraz

Kategoria Nowe Technologie

Na wysoką 12 pozycję w tej kategorii powrócił serwis SmileyCentral.com. Jedyne co oferuje witryna SmileyCentral.com to możliwość pobrania paska narzędziowego, który zawiera m.in. ponad 1000 emotikonek. Toolbar jest przez większość programów do rozpoznawania spyware/adware kategoryzowany jako oprogramowanie szpiegowskie.

Obraz

Kategoria Praca

Trwa zacięta rywalizacja między Pracuj.pl a serwisami dotyczącymi rekrutacji portalu Gazeta.pl. W tym miesiącu zwyciężyła Gazeta.pl, przewaga wynosi zaledwie 0,06 pkt procentowego.

Obraz

Jobpilot.pl wprowadził polskojęzyczną wersję serwisu Monster.com. Na efekty tego posunięcia trzeba będzie poczekać do kwietniowej fali wyników badania Megapanel.

Poza pierwszą 20 spadł serwis społecznościowy związany z pracą Goldenline.pl

Katgeoria Społeczności

Na 9 pozycję trafił serwis blogowy mylog.pl nieobecny w styczniowym zestawieniu.

Obraz

Spośród pierwszej piątki spadków zasięgu nie odnotowały jedynie fotka.pl oraz serwisy społecznościowe Wirtualnej Polski.

Patrz także:

Lutowe wyniki Megapanelu - najpopularniejsze witryny w Polsce - http://www.internetstandard.pl/news/109564.html

Styczniowy ranking serwisów tematycznych - http://www.internetstandard.pl/news/108343.html

Metodologia badania Megapanel PBI/Gemius w pytaniach i odpowiedziach - http://www.internetstandard.pl/news/77518_1.html

Źródło artykułu:internetstandard.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)