Lustrzanka czy kompakt, czyli jak wybrać dobry aparat fotograficzny

Lustrzanka czy kompakt, czyli jak wybrać dobry aparat fotograficzny

Lustrzanka czy kompakt, czyli jak wybrać dobry aparat fotograficzny
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
28.05.2013 10:43, aktualizacja: 29.05.2013 13:03

Ile megapikseli powinien mieć aparat fotograficzny? Jaką rolę odgrywa zoom i stabilizator obrazu? Jak ważna jest szybkość robienia zdjęć? Te i inne pytania stawiają sobie wszyscy, którzy myślą o zakupie sprzętu fotograficznego.

Zbliża się czerwiec - czas przygotowań do letnich wyjazdów. Wiele osób decyduje się w tym czasie na zakup sprzętu fotograficznego, który pozwoli uchwycić i utrwalić piękne chwile. Jak jednak z całej gamy produktów wybrać najlepszy aparat fotograficzny? Poniżej kilka wskazówek, które należy wziąć pod uwagę wybierając i kupując sprzęt fotograficzny online.

Potrzeby na pierwszym miejscu
Zanim zaczniemy przeglądać oferty aparatów fotograficznych powinniśmy odpowiedzieć sobie na dwa pytania: "_ Kto będzie używał zakupionego sprzętu? " oraz " Do czego wybrany aparat będzie nam służył? _" Nie da się bowiem wybrać tego samego sprzętu zarówno dla amatora, jak i dla osoby, która zawodowo zajmuje się fotografią. Każdy ma bowiem inne potrzeby i oczekiwania, dlatego wybrany sprzęt powinien się różnić.

Kompakt a lustrzanka - czym się różnią?
Osoby, które myślą o zakupie aparatu najczęściej stają przed dylematem: aparat kompaktowy czy lustrzanka? Popularna lustrzanka ma znacznie więcej opcji do wyboru i lepsze możliwości zmiany ustawień i parametrów, co z reguły wiąże się z wyższą ceną tego typu aparatu. To, co dla jednych jest atutem dla innych bywa utrudnieniem. Nie każdy bowiem potrafi w pełni wykorzystać możliwości jakie daje.

Pierwszą, zasadniczą różnicą pomiędzy lustrzanką a kompaktem jest opcja regulowania głębi ostrości. Aparaty kompaktowe cechują się bardzo dużą głębią ostrości. Oznacza to, że zarówno pierwszy, jak i drugi plan na zdjęciu jest tak samo ostry i wyraźny. Natomiast lustrzanki pozwalają wyostrzyć dowolny element na zdjęciu. Daje to możliwość samodzielnego komponowania zdjęć i podkreślania jego najistotniejszych elementów.

Jedną z głównych cech lustrzanek jest możliwość wymiany obiektywów. Umożliwia to dopasowanie aparatu dokładnie do stawianych przed nim zadań. Obiektywy i dodatkowe akcesoria powodują, że do naszego sprzętu fotograficznego dochodzą dodatkowe kilogramy i przez to musimy podróżować z ciężką i obszerną torbą. Nie jest to praktyczne w sytuacji, kiedy aparat służy nam wyłącznie do robienia zdjęć do rodzinnego albumu. Aparat kompaktowy w przeciwieństwie do lustrzanki zajmuje dużo mniej miejsca i możemy go mieć zawsze przy sobie.

Kolejnym parametrem, którym wyróżnia się lustrzanka jest szybkość robienia zdjęć. Spośród różnych rodzajów aparatów tylko lustrzanka gwarantuje natychmiastowe zrobienie zdjęcia zaraz po naciśnięciu na spust migawki, w pozostałych modelach jego reakcja jest opóźniona. Szybkość robienia zdjęć ma decydujące znaczenie w przypadku gdy fotografujemy przyrodę, zawody sportowe lub nasze dzieci. W powyższych sytuacjach nawet ułamki sekund mogą mieć decydujące znaczenie.

Kolejną zaletą lustrzanki jest możliwość kadrowania przez wizjer, a nie poprzez wyświetlacz LCD. Dzięki temu możemy zrobić dobre zdjęcie w każdych warunkach, nawet gdy słońce świeci nam prosto w ekran LCD.

Decydując się na wybór odpowiedniego modelu powinniśmy również zwrócić uwagę na fizyczną wielkość matrycy. Większa matryca gwarantuje lepszą jakość zdjęć i mniejsze zaszumienie. W lustrzankach matryce są większych rozmiarów niż w aparatach kompaktowych. Ich wielkość ma decydujące znaczenie w przypadku, kiedy chcemy robić zdjęcia dużych formatów, natomiast nie ma większego znaczenia jeśli wywołujemy zdjęcia o standardowej wielkości.

Obraz
© (fot. Thinkstockphotos)

Nie taki kompakt straszny…
Niższa cena i łatwość obsługi powodują, że większość osób decyduje się na zakup kompaktu. Wśród tego rodzaju aparatów również możemy dokonać podziału. Możemy wyróżnić między innymi kompakt amatorski, który charakteryzuje się prostą obsługą. Ten rodzaj aparatu przeznaczony jest dla tych, którzy chcą robić zdjęcia dla siebie bez konieczności zmiany parametrów i ustawień. Podobny standard i przeznaczenie zapewnia użytkownikom tzw. kompakt stylowy. Główną cechą wyróżniającą tę grupę jest elegancki wygląd.

Ponadto istnieje grupa tzw. kompaktów zaawansowanych. Aparaty te mają możliwość ingerencji w parametry naświetlania, a także zapewniają możliwość wyboru różnych trybów pracy. Użytkownik ma także do dyspozycji kilka lub nawet kilkanaście programów tematycznych, a także może skorzystać z rozbudowanego menu. Przy tej grupie możemy dokupić specjalistyczne akcesoria, np. konwertery czy zewnętrzne lampy błyskowe, które znacznie zwiększają możliwości aparatu i poprawiają jakość zdjęć.

Kolejną grupą z serii aparatów kompaktowych są aparaty wyposażone w duży zoom. Ich głównym atutem są obiektywy o dużym zakresie ogniskowych, czyli z dużą możliwością przybliżania fotografowanego obrazu. Są to przeważnie 3. - 50 krotne zoomy. Takie aparaty idealnie nadają się dla osób, które chcą wykonywać zdjęcia bardzo odległych scen.

Ostatnią grupą kompaktów są aparaty tzw. klasy turystycznej. Jest to bardzo popularna grupa wśród osób często podróżujących. Urządzenia te cechują się stosunkowo dużymi zoomami rzędu 1. - 20 krotnymi i bogactwem automatycznych trybów fotografowania, zachowując przy okazji małe rozmiary i wagę, czyli parametry niezwykle ważne dla podróżnika.

Wybór aparatu fotograficznego nie jest rzeczą łatwą. Obecnie możemy bowiem wybierać spośród kilku ich rodzajów i kilkudziesięciu modeli. Aby kupić sprzęt, który w pełni odpowiada naszym oczekiwaniom, powinniśmy najpierw określić zakres naszych umiejętności i potrzeb.

Źródło: Trusted Shops, Cyfrowe.pl

-/PS

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (51)