Lustrzanka czy kompakt. Aparaty o dobrym stosunku ceny do jakości

Lustrzanka czy kompakt. Aparaty o dobrym stosunku ceny do jakości

Lustrzanka czy kompakt. Aparaty o dobrym stosunku ceny do jakości
Źródło zdjęć: © iStock.com
21.11.2019 13:07, aktualizacja: 19.01.2022 09:48

Korzystanie z aparatu kompaktowego znacznie różni się od lustrzanki. Każde z urządzeń ma swoje wady i zalety oraz szerokie grono zwolenników. Jedni cenią parametry techniczne, inni uniwersalne rozwiązania. Dlatego podejmując decyzję o zakupie, trzeba wziąć pod uwagę wszystkie opinie.

Jeśli twój budżet jest ograniczony i zastanawiasz się, czy lepiej będzie wybrać zaawansowany aparat kompaktowy, czy może lustrzankę, dobrze się zastanów.

Czym różni się kompakt od lustrzanki

Oba modele należą do grupy aparatów cyfrowych, różnią się jednak nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim budową. W aparacie kompaktowym część optyczna jest wbudowana na stałe, nie ma potrzeby jej wymieniania ani dokupowania dodatkowych akcesoriów. W odróżnieniu do nich najważniejszym atrybutem lustrzanek jest ruchome lustro. Dzięki niemu są one szybsze od modeli kompaktowych i nie opierają się w całości na elektronicznym przetwarzaniu obrazu.

Obraz
© Fotolia

Wygodny i łatwy w obsłudze kompakt

Aparaty kompaktowe to doskonały sprzęt dla osób, które nie zajmują się fotografią zawodowo. Jeśli szukasz czegoś do uwiecznienia wakacji, zjazdów rodzinnych czy weekendowej wycieczki w rodzinnym gronie, sprawdzi się znacznie lepiej niż smartfon. Jest równie lekki i poręczny, a dodatkowo o wiele łatwiejszy w obsłudze. Intuicyjne programy pozwalają na zrobienie wyraźnych zdjęć dzięki kilku automatycznie ustawianym trybom.

Jakość zdjęć zależy przede wszystkim od matrycy i rozmiaru pikseli. Zdjęcia wykonane aparatem kompaktowym znacznie przewyższają pod tym względem smartfony, co szczególnie mocno widać przy robieniu zdjęć nocnych. Z drugiej strony lustrzanki oferują jeszcze większe matryce, a co za tym idzie - zdjęcia nocne i te robione w trudnych warunkach będą jeszcze bardziej wyraźne.

Nie tylko dla amatorów fotografii

Lustrzanki pozwalają na zrobienie znacznie większej gamy fotografii. Wymienne elementy optyki pozwalają na uzyskanie większej głębi i ostrości, dzięki czemu sprawdzą się w różnorodnych konfiguracjach. Zdjęcia będą wyglądać tak samo dobrze przy naturalnym lub sztucznym oświetleniu oraz fotografowania obiektów w ruchu. Manualne ustawienia ekranu pozwolą na dostosowanie wszystkich parametrów do potrzeb zdjęć, choć jest to opcja głównie dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Obraz
© 123RF

Główną wadą lustrzanek jest przede wszystkim wysoka cena. Samo body lustrzanki nie wystarczy, należy pamiętać również o obiektywie, a nawet kilku, jeśli chcesz robić różnorodne zdjęcia. Niektórych mogą odstraszyć również spore gabaryty urządzenia oraz jego waga.

A może alternatywa

Ciekawym rozwiązaniem są aparaty natychmiastowe. Nowoczesne wersje klasycznych aparatów samowywołujących oferują lepszą jakość zdjęć, a także możliwość nałożenia filtru czy wyboru odpowiedniego zdjęcia przed wydrukowaniem. Z pomocą aparatu samowywołującego uwiecznisz wszystkie wspomnienia. Ciekawą formą jest zapisywanie nie tylko obrazu, ale również dźwięku za pośrednictwem kodów QR. Wtedy podczas robienia zdjęcia możesz nagrać krótki klip, który można odczytać za pośrednictwem smartfona, skanując go i odtwarzając zapisaną wiadomość.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (43)