Lusterka samochodowe z technologią rodem z myśliwców

Lusterka samochodowe z technologią rodem z myśliwców

Lusterka samochodowe z technologią rodem z myśliwców
Źródło zdjęć: © Technology Review via Heise-online
21.10.2009 15:15, aktualizacja: 21.10.2009 15:28

W ostatnich latach coraz więcej samochodów jest wyposażanych w tak zwane wyświetlacze przezierne (HUD, Head Up Display), które prezentują istotne informacje bezpośrednio w polu widzenia kierowcy. Brytyjskim naukowcom udało się zminiaturyzować tę technologię wyświetlania obrazu do tego stopnia, że możliwe staje się jej stosowanie w samochodowych lusterkach zewnętrznych - donosi w swoim wydaniu internetowym magazyn "Technology Review"

HUD wyświetla obrazy tak, by pokrywały się one z obrazem jezdni widocznym dla kierowcy - zwykle jest to przednia szyba samochodu. Wśród prezentowanych informacji jest między innymi aktualna prędkość jazdy oraz odstęp od pojazdu jadącego z przodu. Dzięki temu kierowca w ogóle nie musi odwracać wzroku od toru jazdy i na przykład spoglądać na deskę rozdzielczą.

Obraz
© (fot. Technology Review via Heise-online)

Nowatorski wyświetlacz przezierny został opracowany przez ośrodek Light Blue Optics w brytyjskim Cambridge i opiera się na wykorzystaniu tak zwanej holograficznej projekcji na bazie technologii LCOS (Liquid Crystal On Silicon). Pozwala ona na konstruowanie znacznie poręczniejszych wyświetlaczy HUD. "Jesteśmy w stanie budować je tak małe, że pasują do lusterek wstecznych i zewnętrznych" - twierdzi szef działu rozwoju Edward Buckley.

Prototypowy model, który został niedawno zaprezentowany w Michigan podczas konferencji Vehicles and Photons 2009 organizacji Society for Information Display, wyświetla obraz w lusterku zewnętrznym obejmującym dwa pasy. Patrzący nań kierowca ma wrażenie, jakby obraz ten - z nałożonym normalnym widokiem jezdni – był oddalony od niego o około dwa i pół metra.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (76)