Ludzkość wraca na Księżyc. Elon Musk odegra w tym ważna rolę

Ludzkość wraca na Księżyc. Elon Musk odegra w tym ważna rolę

Elon Musk wyśle ludzi na Księżyc
Elon Musk wyśle ludzi na Księżyc
17.04.2021 17:41

Niespełna 3 miliardy dolarów, tyle dostanie Elon Musk za zbudowanie statku, który zabierze załogę NASA na księżyc. Wśród nich: pierwszą kobietę w historii.

SpaceX nie ma zbyt wiele czasu. Pojazd ma być bowiem gotów już w 2024 r., a jeszcze wcześniej będzie musiał przejść bezzałogowy lot testowy. W przetargu na dwuosobowy statek kosmiczny startowały trzy firmy: Blue Origin (którego właścicielem jest inny miliarder - Jeff Bezos) oraz Dynetics. Ale najlepszy okazał się Elon Musk.

NASA na księżyc wyśle statek Starship, który jest jeszcze w fazie projektowej. Ten będzie oparty na silnikach Raptor, które sprawdziły się podczas lotów Falcona i Dragona. Projekt zakłada kabinę, gdzie swobodnie poruszać się będą astronauci oraz dwie śluzy. Astronauci spędzą na Księżycu około tygodnia.

Co ciekawe, statek nie zabierze astronautów z Ziemi, a ze stacji Gateway. Na początku kwietnia NASA przedstawiła grupę 18 osób, które wezmą udział w misji Artemis.

Nie wiadomo jeszcze kto spośród dokładnie stanie na powierzchni Księżyca. Wiadomo natomiast, że będzie to pierwsza kobieta w historii.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (54)