LTE we wszystkich regionach, nie tylko silnie zurbanizowanych

LTE we wszystkich regionach, nie tylko silnie zurbanizowanych

LTE we wszystkich regionach, nie tylko silnie zurbanizowanych
Źródło zdjęć: © Alessio Rossini / CC
09.04.2015 09:11, aktualizacja: 09.04.2015 11:00

W ciągu najbliższych 5 lat nastąpi gwałtowny wzrost popularności technologii LTE, która zdobywa użytkowników kosztem tracącej technologii 3G - wynika z najnowszego raportu Mobility Report, stworzonego przez firmę Ericsson. Do 2020 roku liczba subskrypcji LTE zwiększy się o 3,1 mld.

Najszybszy rozwój LTE jest widoczny w rejonie Azji Południowo-Wschodniej, gdzie w ciągu 5 lat przybędzie 1,8 miliarda kart SIM działających w tej technologii. Stanowi to ponad 60 proc. ogólnej liczby nowych subskrypcji LTE, szacowanych w skali globalnej przez Ericsson na 3,1 miliarda do 2020 roku. W ciągu najbliższych 5 lat liczba kart SIM działających wyłącznie w oparciu GSM/EDGE spadnie o 2,9 mld.

Proces przechodzenia na technologię LTE najwolniej przebiega w regionie Europy Środkowej, gdzie wciąż znaczna część użytkowników korzysta z przestarzałej technologii 3G. Należy jednak pamiętać, że zarówno w Europie Środkowej, jak i na Bliskim Wschodzie, technologia LTE znajduje się dopiero w początkowej fazie rozwoju, w odróżnieniu od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej - tam LTE z powodzeniem działa od kilku lat.

- Dostęp do LTE staje sie coraz powszechniejszy, a operatorzy oferują go już także poza najgęściej zaludnionymi obszarami. Popularność LTE wynika z jego licznych zalet, przede wszystkim umożliwia wyższą prędkość przesyłu danych, pozwalając na oglądanie transmisji wideo w jakości FullHD. Co ważne dla operatorów, modernizacja sieci i przechodzenie na technologię LTE nie wymaga budowania infrastruktury od podstaw - powiedział Oliver Kanzi, szef firmy Ericsson w Polsce.

Gwałtownemu rozwojowi sieci LTE oraz spadkowi popularności 3. towarzyszy również rosnąca pozycja HSPA, które do roku 2020 stanie się najpopularniejszą technologią przesyłania danych w rejonach rozwijających się, m.in. w Afryce, Europie Środkowej i Ameryce Południowej, zdobywając w tym czasie ok. 2,3 miliarda nowych kart SIM działających w tej technologii.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)