Łowca talentów XXI wieku. To sztuczna inteligencja
Kluby piłkarskie wykorzystują zaawansowane technologie. Po co? Żeby oceniać potencjał zawodników i szukać nowych rozwiązań taktycznych. Algorytmy sztucznej inteligencji zmieniają sposób pracy sztabów szkoleniowych i przenoszą rywalizację na wyższy poziom zaawansowania.
Nie tylko system VAR, o którym głośno przez Mundial, jest przykładem nowoczesnych technologii w futbolu. Uczenie maszynowe i uczenie głębokie to pojęcia kojarzone głównie z analizą ogromnych baz danych, którymi "karmi" się sztuczną inteligencję. Wykorzystują się ją w badaniach naukowych i biznesie, ale sport również od niej nie stroni. Można na przykład przeprowadzić symulację, kto wygra trwający właśnie Mundial. Według wyliczeń sztucznej inteligencji, będzie to Hiszpania, a Polska ma szansę na 15. miejsce. Sugerujemy jednak ograniczone zaufanie – według statystyk Google, Polska miała 42 proc. szansy na wygranie z Senegalem. Jak się skończyło, wiemy wszyscy.
Gmoch 2.0
To jednak tylko pewien pokaz możliwości opracowania danych statystycznych przy okazji trwania wielkiej imprezy sportowej. Na co dzień taka analityka ma zastosowanie w klubach sportowych, które w ten sposób mogą sobie pozwolić na sprawdzenie, ile dany gracz jest wart i jaki jest jego potencjał.
Strategie klubów i trenerów opierają się na szczegółowych statystykach i mają na celu wyszukanie i pozyskanie najlepszych zawodników, zanim zrobi to ktoś inny. Agenci i kluby mogą pozyskać kompletny zestaw informacji dotyczących potencjału zawodników i całych zespołów w celu opracowywania skutecznych strategii taktycznych i szkoleniowych.
Jedną z firm zajmujących się analityką w branży sportowej jest SciSports, korzystająca z kolei z narzędzi analitycznych innej firmy - SAS. SciSports wspiera kluby w poszukiwaniu zawodników na określone pozycje oraz opracowywaniu założeń taktycznych i szkoleniowych. Firma współpracuje z takimi klubami jak Eintracht Frankfurt, Leeds United czy Wigan Athletic. Cel jest prosty: pomoc im w wyborze najlepszych graczy i skompletowaniu optymalnych zespołów oraz ułatwić pracę skautom przy poszukiwaniu młodych talentów. Każdego tygodnia firma analizuje ponad 1500 meczów w 210 ligach, wykorzystując uczenie maszynowe do analizy potencjału i wartości ponad 200 000 zawodników.
Firma wykorzystuje platformę SAS Viya oraz system kamer, które generują w czasie rzeczywistym dane wideo w technologii 3D z rozgrywanych meczów. Sztuczna inteligencja pozwala na analizę sposobu gry i efektywności zawodników oraz tworzenie modeli rozwoju poszczególnych piłkarzy. Zebrane dane mogą być wykorzystane do identyfikacji nowej wschodzącej gwiazdy lub niedocenianych zawodników poprzez zestawienie ich statystyk z wynikami innych piłkarzy z danej ligi. Analiza przebiega w czasie rzeczywistym, a dzięki technologii chmury obliczeniowej wyniki można odczytywać z dowolnego miejsca.
- Kluby i reprezentacje piłkarskie dysponują ogromną ilością danych pochodzących z wielu źródeł. Informacje te dotyczą zarówno samych zawodników: stanu ich zdrowia, aktualnej formy sportowej, liczby strzelonych bramek czy minut spędzonych na boisku – mówi mi Miłosz Trawczyński, Business Consulting Manager w SAS Polska. - Innowacyjne systemy do analizy potencjału zawodników oraz drużyn wykorzystują ponadto informacje niebezpośrednio związane z danym zawodnikiem – dodaje.
Jakie konkretnie informacje są przydatne? Sztuczną inteligencję "karmi" się takimi danymi, jak:
- Czy zawodnik brał udział w meczu, który zakończył się zwycięstwem?
- Jaka jest pozycja w rankingu drużyn, które ze sobą rywalizują?
- Czy zawodnik ofensywny był na boisku w momencie zdobycia bramki
- Czy zawodnik defensywny był na boisku w momencie utraty gola?
W ten sposób ocenia się wpływ zawodnika na grę drużyny w kontekście dodatkowych atrybutów. W całym procesie kluczowe znaczenie mają sposoby i możliwości analizy wszystkich dostępnych danych z wykorzystaniem zaawansowanych algorytmów, dodaje ekspert SAS. W praktyce Sci Sports analizuje wartości przypisywane poszczególnym zdarzeniom na boisku. Wartości te zmieniają się wraz z przebiegiem meczu i akcja, która pierwotnie miała niewielką wartość może zostać wyżej oceniona jeżeli wpłynęła np. na zdobycie gola. System „uczy się” jak analizować dane spotkanie, dzięki wykorzystaniu technologii uczenia maszynowego, opisuje.
Komputer wskaże wynik
- Wszyscy lubimy spekulować jakie będą wyniki danych meczów. Dla osób związanych z piłkarskim biznesem jest to element pracy. To co czyni futbol najbardziej popularnym sportem na świecie to nieoczekiwane zwroty akcji, dramaturgia i sytuacje kiedy drużyna skazana na porażkę wygrywa z teoretycznie lepszym przeciwnikiem – opisuje Trawczyński. - Podejście analityczne pozwala na wyciąganie wniosków na podstawie danych o poszczególnych zawodnikach i rozegranych spotkaniach Komputer przeprowadza liczne symulacje wykorzystując zaawansowane modele danych. Należy jednak pamiętać, że algorytm nie jest w stanie wziąć pod uwagę każdej sytuacji np. kontuzji kluczowego zawodnika. Wciąż jednak przewidywanie wyników meczów w oparciu o systemy analityczne jest bardziej precyzyjne niż poleganie jedynie na intuicji – zauważa.
Analiza danych dotyczących gry poszczególnych drużyn pozwala również na ocenę szansy na zwycięstwo, biorąc pod uwagę między innymi dyspozycję w poprzednich spotkaniach. Zaawansowana analityka umożliwia także określenie, czy i ile goli strzeli dana drużyna na podstawie informacji o wynikach poprzednich meczów i formie poszczególnych zawodników.
Czy zatem skauci na całym świecie mają powód do obaw i niepokoju? W końcu ich praca może ulec zautomatyzowaniu, a ich zawód stanie się przestarzały. Rzeczywistość nie jest jednak tak straszna, jak by się mogło wydawać. Skauci i trenerzy piłkarscy od wielu lat wykorzystywali szczątkowe dane w procesie analizy. Dopiero rozwój technologii pozwolił na kompleksową analizę wszystkich dostępnych informacji, dzięki czemu osoby odpowiedzialne za wyniki drużyny zyskują kompletny obraz zespołu, zauważa ekspert.
- Mało prawdopodobne jest, aby w niedługim czasie komputery wyeliminowały specjalistów z tej dziedziny, gdyż w procesie rekrutacji i ewaluacji niezwykle ważne są też relacje z przedstawicielami poszczególnych klubów czy agentami piłkarzy – zaznacza. - Jednak tak jak w innych dziedzinach biznesu rola technologii staje się kluczowa w procesie podejmowania szybkich i trafnych decyzji w niezwykle konkurencyjnym środowisku, jakim jest dziś futbol – konkluduje.
Przynajmniej jedna grupa zawodowa może być spokojna.