Loot boxy legalne w Polsce. Ministerstwo Finansów: to nie jest hazard
Loot boxy, skrzynie ze sprzętem zostały uznane za legalne. Na łamach Gazety Prawnej, Ministerstwo Finansów wydało oficjalny komunikat. W świetle polskiego prawa, loot boxy nie zostały uznane za hazard.
27.02.2019 | aktual.: 27.02.2019 11:06
Przypomnijmy, skrzynie (z ang. zwane loot box) z losowym ekwipunkiem to część dodatkowej, płatnej zawartości do gier. Zazwyczaj, aby je zdobyć, musimy najpierw zakupić wirtualną walutę. Za nią płacimy prawdziwymi pieniędzmi, często w niemałych kwotach.
Co to są loot boxy?
Kiedy mamy już wirtualną walutę, możemy zakupić skrzynie. Nigdy nie mamy pewności, co uzyskamy po jej otworzeniu. Zawartość loot boxów jest całkowicie losowa, przy czym odpowiednio lepsze/rzadsze przedmioty oczywiście mają mniejszą szansę na znalezienie się w naszej skrzyni. Ale to też zależy od gry.
Przykładów jest wiele. Chociaż najczęściej w temacie loot boxów przypomina się o sprawie DICE i Star Wars Battlefront 2, to proceder ma znacznie większą skalę w przypadku innych produkcji. Chociażby gry serii FIFA. Tam w naszym "Ultimate Team" chcemy zebrać jak najlepszą drużynę. A skąd biorą się zawodnicy? Głównie z pakietów, które otwieramy. Czyli loot boxów. A żeby dostać jednego z najlepszych piłkarzy, musicie wydać fortunę.
Za każdym razem to element losowości. Płacimy i nie wiemy, co uzyskamy. Natomiast opinia Ministerstwa Finansów jest taka: "Sam element losowości w danym przedsięwzięciu nie przesądza o hazardowym charakterze danej gry. W praktyce może występować wiele przedsięwzięć, które częściowo mają charakter losowy, jednak nie są one hazardem."
Czemu w Polsce loot boxy są legalne?
W Belgii udało się zablokować działanie lootboxów. Uznano je za hazard dzięki.. mało precyzyjnej ustawie. Według belgijskiego prawa, nie ma konkretnego zapisu, czym są gry hazardowe. Decyzja, co należy uznać za nielegalne, leży w rękach poszczególnych urzędników.
W Polsce to niemożliwe. Precyzyjnie napisana ustawa dokładnie ustala, co jest hazardem, a co nie. I jak widać loot boxy idealnie nie wpisują się w koncepcję ustalaną przez prawo. Nie ma też możliwości rozstrzygnięcia sprawy przez urzędników, tak jak zrobiono to w Belgii.
Loot boxy zostały zablokowane nie tylko w Belgii. Holandia oraz Australia także wzięły sprawę pod lupę i uznały skrzynie za hazard. Próbę walki z nimi podjęła także Wielka Brytania, ale tam podobnie, jak w Polsce, przetrwały.