Lokalizacja głównie przez komórkę i Wi-Fi

Lokalizacja głównie przez komórkę i Wi‑Fi

Lokalizacja głównie przez komórkę i Wi-Fi
27.12.2010 15:23

Systemy do lokalizacji użytkowników będą w najbliższym dziesięcioleciu oparte na komórkach i standardzie sieciowym Wi-Fi - prognozuje firma analityczna ABI Research

Lokalizacja jest jedną z najważniejszych usług dla użytkowników sprzętu informatycznego i telekomunikacyjnego. Ustalenie ich położenia umożliwia bowiem wprowadzenie zaawansowanych usług: jak nawigacja, informacja o najbliższych usługach, sklepach, punktach handlowych, czy też bankach a nawet działanie zautomatyzowanych systemów e-commerce, ułatwiających zakup towarów przez internet.

Obraz
© (fot. naviexpert.pl)

Według raportu ABI Research, najpoważniejszym obecnie standardem lokalizacji jest standard oparty na telefonii komórkowej, używający systemu GPS lub lokalizacji zależnej od położenia danej sieci komórkowej (współrzędnych według najbliższych stacji bazowych). Drugą co do popularności technologią jest lokalizacja Wi-Fi dołączająca użytkownika do najbliższych routerów w sieci bezprzewodowej.

Daleko w tyle zostają inne technologie lokalizacji - według czujników ruchu oraz krótkiego zasięgu opartych np. na znacznikach radiowych RFID.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)