Logowanie na Facebooku. Jak włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe?

Uwierzytelnienie dwuskładnikowe jest jedną z najpopularniejszych metod zadbania o bezpieczeństwo w internecie. Chociaż pozornie wydaje się zapewniać nam ochronę, to oszuści nie raz pokazali, jak złudne są nasze nadzieje. Warto jednak z niego korzystać logując się chociażby na Facebooka.

Logowanie na Facebooku. Jak włączyć uwierzytelnienie dwuskładnikowe?
Źródło zdjęć: © Fotolia
Arkadiusz Stando

01.02.2019 11:40

Logowanie na Facebooku posiada możliwość włączenia usługi uwierzytelnienia dwuskładnikowego. Dotyczy to logowania w przeglądarkach (mobilnych również), aplikacjach czy programach takich jak np. Nvidia Experience. Jak to wygląda w praktyce?

Logowanie dwuskładnikowe na Facebooku - jak włączyć?

Aby rozpocząć korzystanie z weryfikacji uwierzytelniania dwuskładnikowego na Facebooku otwieramy Ustawienia > Bezpieczeństwo i logowanie, a następnie szukamy sekcji "Uwierzytelnianie dwuskładnikowe". Tam znajdujemy "Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego" i klikamy "Edytuj" następnie musimy wybrać sposób, z którego chcemy korzystać.

Weryfikowanie przy pomocy aplikacji

Logowanie dwuskładnikowe na Facebooku możemy ustawić na dwa sposoby. Jednym z nich będzie aplikacja na urządzeniu np. naszym smartfonie. W przypadku tego rozwiązania, otrzymamy powiadomienie o próbie logowania i za pomocą aplikacji Facebook zostaniemy poproszeni o zweryfikowanie, czy to my.

Weryfikowanie przy pomocy SMS

Drugi sposób polega na podaniu numeru telefonu. Podczas próby logowania na Facebooka dostaniemy SMS z kodem, który następnie musimy wpisać, aby potwierdzić tożsamość. To jednocześnie lepszy i gorszy sposób - szczególnie ostatnio, gdy wzrasta fala oszustw przez duplikaty kart SIM.

Uwierzytelnienie dwuskładnikowe podczas logowania na Facebooku daje nam też dwie opcje zapasowe. Jeśli zgubicie telefon, możecie nie dostać się na swoje konto, więc lepiej mieć którąś z tych opcji na oku. Przezorny zawsze ubezpieczony.

Jedną z dwóch zapasowych opcji jest korzystanie z klucza U2F. To małe urządzenie, przypominające kartę pamięci, które możemy podłączyć do komputera za pomocą wejścia USB. Wystarczy go skonfigurować w ustawieniach Facebooka. Później, aby potwierdzić tożsamość podczas logowania na Facebooku, wystarczy podłączyć U2F do urządzenia.

Co to jest klucz U2F?

Klucz U2F (Universal 2nd Factor) to sprzęt dedykowany uwierzytelnieniom dwuskładnikowym. Możemy łączyć je z komputerem czy innym urządzeniem za pomocą USB lub NFC. Koszt tego gadżetu zwiększającego bezpieczeństwo, to 100-200 zł.

Drugą opcją jest skorzystanie z kodów bezpieczeństwa. Możemy to zrobić jednak za pomocą przeglądarki, lub aplikacji gdzie jesteśmy już zalogowani. Kod odzyskiwania dostępu możemy użyć ograniczoną ilość razy - jest ich 10.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe - rodzaje

Uwierzytelnienia dwuskładnikowe, używane podczas logowania na Facebooka to tylko jedne z wielu możliwych rozwiązań. Ta grupa jest dosyć szeroka i dzieli się na kilka rodzajów. To nie tylko klucze U2F.

Do logowania w bankowości często używa się tokenów, czyli urządzeń dostarczanych klientom bezpośrednio przez bank. Generują kod, wykorzystywany podczas logowania. Innymi popularnymi formami są programowe generatory haseł, takie jak Google Authenticator, czy hasła jednorazowe przesyłane mailem lub SMS.

Z uwierzytelnienia dwuskładnikowego korzysta dziś wiele serwisów, nie tylko banki. Większość platform oferujących sprzedaż gier, czyli Steam, Sklep Google, GOG czy Battlenet. Znajdziemy tą opcję także w Gmailu, Instagramie, Twitterze.

U2Fuwierzytelnienie dwuskładnikowegoogle
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)