Lodowe kule na plaży. "Nigdy nie widziałam czegoś takiego"

Lodowe kule na plaży. "Nigdy nie widziałam czegoś takiego"
Źródło zdjęć: © Youtube.com

07.11.2019 08:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nietypowe zjawisko zostało zaobserwowane na jednej z finlandzkich plaż. Na wyspie Hailuoto pojawiły się lodowe kule kształtem przypominające jaja.

- To było niesamowite zjawisko. Nigdy nie widziałam czegoś takiego - powiedziała w rozmowie z CNN Tarja Terentjeff. Mieszkanka Oulu, położonego na wyspie Hailuoto była zaskoczona niecodziennym odkryciem. - Cała plaża pokryta była lodowymi kulami.

Jak podają zagraniczne media, zaskoczeni zjawiskiem byli zarówno turyści, jak i mieszkańcy. Wielu z nich podkreśla, że widywało pojedyncze lodowe kule na plaży, ale nigdy nie pokrywały one tak ogromnych obszarów.

Jak podaje CNN, za formowanie się kul odpowiada woda, która rozbija się o warstwę topniejącego lodu. Ten miesza się z błotem, a fale uderzające o brzeg obracają lód w miejscu tworząc gładkie kule.

W Hailuoto kilometry plaży pokryte były lodowymi kulami. Tak duże ich ilości mogły powstać jedynie w odpowiednich warunkach - kiedy temperatura morza jest bliska zeru stopniom Celsjusza. Znaczenia miał również kształt terenu - plaża w tym rejonie jest piaszczysta i płaska.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także