Litewskie koleje świętują polską niepodległość. Miły gest sąsiadów

Litewskie koleje świętują polską niepodległość. Miły gest sąsiadów
Źródło zdjęć: © YouTube

09.11.2018 14:01

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości to okazja do miłych gestów. Swój udział w świętowaniu rocznicy zaznaczyły również litewskie koleje – trzeba przyznać, ze w dość niecodzienny sposób.

100 lat polskiej niepodległości będziemy świętować nie tylko w kraju. Okrągła rocznica stała się okazją do sympatycznych gestów pod adresem Polski, płynących z różnych stron świata. Jednym z nich jest "Mazurek Dąbrowskiego", wykonany przez litewskie koleje. Dosłownie!

W roli instrumentów występują bowiem lokomotywy, które pod batutą dyrygenta wykonują swoimi sygnałami dźwiękowymi hymn Polski. Zadania wydobycia muzyki z siedmiu lokomotyw podjął się wirtuz skrzypiec i koncertmistrz Litewskiej Państwowej Orkiestry Symfonicznej, Zbigniew Lewicki. "Przede wszystkim, chcę dołożyć się do życzeń – jestem litewskim Polakiem, dlatego to święto jest dla mnie ważne. Duże wrażenie na mnie zrobiły okoliczności pracy – bardziej techniczne niż zwykle."

Jak wynika z wypowiedzi dyrektora udostępniającej lokomotywy spółki „Lietuvos geležinkeliai“, najwięcej wysiłku trzeba było włożyć w wybór lokomotyw o odpowiedniej tonacji - przygotowania trwały aż miesiąc. "Spośród wszystkich posiadanych pociągów – zarówno pasażerskich, jak i towarowych, musieliśmy skrzętnie wybrać lokomotywy mające dźwięki o różnych tonacjach. To naprawdę trudne zadanie, jednak efekt końcowy zadziwił nas wszystkich – chyba nikt w Kolejach Litewskich do tej pory nie zdawał sobie sprawy, ile różnych dźwięków i tonacji mają lokomotywy."

Nie jest to pierwsza inicjatywa tego typu w wykonaniu litewskich kolei - na początku tego roku z okazji odzyskania niepodległości przez Litwę, lokomotywy odegrały litewski hymn.

Warto przypomnieć, że nie tylko Litwini pamiętają o polskim święcie. Jak poinformował wiceszef resortu spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk, z okazji Święta Niepodległości biało-czerwoną iluminację zyskają m.in. najwyższy budynek świata – dubajski Burdż Chalifa, piramidy w Gizie, Krzywa Wieża w Pizie czy figura Chrystusa w Rio de Janeiro.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (301)