Literacka Nagroda Nobla 2019. Wśród faworytów Olga Tokarczuk

Literacka Nagroda Nobla 2019. Wśród faworytów Olga Tokarczuk
Źródło zdjęć: © East News | Beata Zawrzel/REPORTER
Karolina Modzelewska

10.10.2019 12:02, aktual.: 10.10.2019 12:16

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Już niedługo w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie zostaną ogłoszeni laureaci literackiej Nagrody Nobla. Jedną z faworytek jest Olga Tokarczuk, która w 2018 roku została uhonorowana międzynarodową nagrodą Bookera.

W tym roku literacką Nagrodę Nobla otrzyma dwóch laureatów. Wszystko za sprawą zeszłorocznego seksskandalu, który skompromitował Akademię Szwedzką i doniesień na temat przecieków pochodzących od Jean-Claude'a Arnaulta. Po ich nagłośnieniu zrezygnowano z przyznania nagrody.

Literacka Nagroda Nobla 2019

Ogłoszenie wygranych odbędzie się dzisiaj (10.10) około godz. 13.00. Towarzyszą temu ogromne emocje pomieszane z ciekawością. Kogo w tym roku Akademia Szwedzka uzna za twórcę "najbardziej wyróżniającego się dzieła w kierunku idealistycznym"?

Olga Tokarczuk ma szansę na nagrodę

Wśród faworytów wymienia się polską pisarkę Olgę Tokarczuk. Jest poetką, eseistką, a także autorką scenariuszy i psychologiem. W 2018 roku otrzymała prestiżową nagrodę Bookera za powieść "Bieguni". Była dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej "Nike" – za wspomnianą powieść "Bieguni" oraz "Księgi Jakubowe".

Olga Tokarczuk nie jest jedyną faworytką do literackiej Nagrody Nobla 2019. Obok jej nazwiska wymienia się także Margaret Atwood z Kanady, Marilynne Robinson z USA czy Ludmiłę Ulicką z Rosji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)