Linux sposobem na zwalczenie naszej biedy?
Jednym z poważniejszych problemów dzisiejszego świata jest bieda, która dotyka nie tylko kraje dopiero co rozwijające się. Jednym z lekarstw na to miało być zaoferowanie dzieciom mieszkającym właśnie w takich krajach tanich laptopów wyposażonych w system operacyjny oparty o Linuksa, zapoczątkowany przez program OLPC ( One Laptop Per Child ). W zamyśle jego twórców program, który ma dać dzieciom dotkniętym biedą możliwość samorozwoju poprzez dostęp do informacji właśnie dzięki takim małym komputerkom.
Jednym z poważniejszych problemów dzisiejszego świata jest bieda, która dotyka nie tylko kraje dopiero co rozwijające się. Jednym z lekarstw na to miało być zaoferowanie dzieciom mieszkającym właśnie w takich krajach tanich laptopów wyposażonych w system operacyjny oparty o Linuksa, zapoczątkowany przez program OLPC (One Laptop Per Child). W zamyśle jego twórców program, który ma dać dzieciom dotkniętym biedą możliwość samorozwoju poprzez dostęp do informacji właśnie dzięki takim małym komputerkom.
Bieda to zjawisko, którego przyczyną jest wiele różnych, zazębiających się czynników. Na jedne z nich mamy wpływ, natomiast na inne, niestety nie. Należy do nich m.in. występowanie klęsk żywiołowych, wojny, choroby, polityka, religia czy przeludnienie. Czy zaoferowanie każdemu dziecku (a przynajmniej większości z nich) laptopa zmieni taki stan rzeczy? Na efekty będziemy musieli poczekać co najmniej 10 lat aż do momentu, w którym obecne dzieci wejdą w wiek dorosły i będą w stanie wykorzystać zdobytą dzięki programowi OLPC wiedzę.
Na obecną chwilę trudno jest wyrokować czy program OLPC będzie miał jakikolwiek efekt w przyszłości. Jedyne co można teraz o nim powiedzieć to to, że bez wątpienia cel przyświecający jego twórcom jest szczytny.
Do tej pory sprzedano ponad 550 tysięcy takich urządzeń do 23 krajów na świecie. Jednym z elementów mających wpływ na jego sprzedaż były niskie koszty, które udało się osiągnąć dzięki zainstalowaniu systemu operacyjnego Fedora.