Licznik energii elektrycznej w telefonie komórkowym

Licznik energii elektrycznej w telefonie komórkowym
Źródło zdjęć: © Pachube

20.04.2011 13:03

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Naukowcy i inżynierowie z brytyjskiej firmy Pachube opracowali system konwertowania informacji z różnego typu czujników na typowe formaty danych. Umożliwi to powstanie aplikacji umożliwiających określenie za pomocą telefonu komórkowego poziomu promieniowania na danym obszarze lub bieżącego stanu pogody

Naukowcy i inżynierowie z brytyjskiej firmy Pachube opracowali system konwertowania informacji z różnego typu czujników na typowe formaty danych. Umożliwi to powstanie aplikacji umożliwiających określenie za pomocą telefonu komórkowego poziomu promieniowania na danym obszarze lub bieżącego stanu pogody - poinformował magazyn Technology Review.

Czujniki bezprzewodowe są najczęściej instalowanymi w ostatnich latach urządzeniami elektronicznymi. Tanie i niezawodne, dokonują tysięcy pomiarów - od stanu wody i pogody, po poziom radiacji otoczenia i zużycie mediów jak np. wody i prądu elektrycznego. Dane przez nie przekazywane są zapisywane w formatach zamkniętych, dostosowanych jedynie do sieci w której pracują lub są zaszyfrowane.

Obraz
© (fot. Pachube)

Innowatorzy z firmy Pachube postanowili ułatwić dostęp do danych pochodzących z różnych systemów czujników np. pogodowych, radiacyjnych czy nawet stanu zanieczyszczeń lotnych w miastach. W tym celu opracowali bramkę sensoryczną, która gromadzi dane z czujników zapisywane w różnych formatach bądź szyfrowane, odczytuje je i konwertuje na bardziej użyteczne formaty jak XML lub JavaScript Object Notation. Cała platforma do odczytywania danych opracowana przez Pachube może pracować w chmurze komputerowej i przetwarzać docelowo dane z 6 mln czujników dziennie.

Zespół naukowo-badawczy z Pachube przy pomocy tak pozyskiwanych danych z czujników chce umożliwić deweloperom - twórcom aplikacji na urządzenia przenośne jak smartfony czy notebooki - pisanie nowego oprogramowania. Dane te mogą być także przekazywane istniejącym sieciom naukowym czy analitycznym.

Platforma Pachube została już wykorzystana - po pożarze reaktora w elektrowni atomowej Fukushima Daiichi, brytyjskie firmy oprogramowania stworzyły aplikację do mierzenia poziomu radiacji. Działa ona na smartfonach i korzysta z danych czujników promieniowania przekonwertowanych przez Pachube. W Australii dane po obróbce przez bramkę Pachube posłużyły do stworzenia aplikacji dokonującej pomiaru gazów cieplarnianych - C0. i związków azotu.

Jak powiedział Technology Review Ed Borden, menadżer ds. rozwoju w Pachube, jeśli deweloperzy będą chcieli na większa skalę skorzystać z danych rozkodowanych przez firmę, wówczas można oczekiwać mnóstwa przydatnych aplikacji na urządzenia przenośne m.in. liczników zużycia wody i energii elektrycznej w smartfonach czy oprogramowania meteorologicznego, sprawdzającego stan pogody w miejscu do którego właśnie się zdąża.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)