Francja chce uzbroić satelity w lasery do 2030

Francja chce uzbroić satelity w lasery do 2030
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Bolesław Breczko

29.07.2019 09:38, aktual.: 29.07.2019 11:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Niedawno Francja ogłosiło powołanie Dowództwa Kosmicznego, które ma odpowiadać za obronę francuskich satelitów na orbicie. Pierwszym ruchem Francuzów ma być opracowanie nanosatelitów wyposażonych w karabiny i lasery.

Francuska minister obrony narodowej Florence Parly poinformowała o przekazaniu 700 mln euro z budżetu wojskowego na potrzeby Dowództwa Kosmicznego. Do 2025 kwota ma wzrosnąć do 4,3 miliardów euro.

Francja. Bojowe satelity do 2030

W pierwszej kolejności pieniądze zostaną wydane na opracowanie sieci Syracuse – wojskowych satelitów komunikacyjnych używanych przez marynarkę wojenna Francji. Kolejna generacja satelitów ma być wyposażona w kamery i czujniki do wykrywania wrogich maszyn. Trzecia generacja ma natomiast zostać uzbrojona w karabinki maszynowe i lasery, które będą mogły unieszkodliwić satelity przeciwnika.

Minister obrony Francji powiedziała też, że chciałaby mieć możliwość wystrzeliwania na orbitę rojów nanosatelitów, które będą ochraniać strategiczne obiekty. W założeniu Parly nanosatelity będą mogły być wystrzeliwane prawie natychmiast, aby zastępować zepsute i zniszczone.

Francja. Satelity z laserami nie będą aktywnie szukały wroga

Florence Parly poinformowała, że uzbrojone francuskie satelity nie będą "polować" na satelity przeciwnika. Mają pełnić zadania jedynie obronne w przypadku agresji innych krajów na francuskie obiekty.

Własne Dowództwa Kosmiczne zapowiedziały także Rosja i USA

Źródło: Le Point

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)