Francja chce uzbroić satelity w lasery do 2030

Francja chce uzbroić satelity w lasery do 2030

Francja chce uzbroić satelity w lasery do 2030
Źródło zdjęć: © Youtube.com
Bolesław Breczko
29.07.2019 09:38, aktualizacja: 29.07.2019 11:11

Niedawno Francja ogłosiło powołanie Dowództwa Kosmicznego, które ma odpowiadać za obronę francuskich satelitów na orbicie. Pierwszym ruchem Francuzów ma być opracowanie nanosatelitów wyposażonych w karabiny i lasery.

Francuska minister obrony narodowej Florence Parly poinformowała o przekazaniu 700 mln euro z budżetu wojskowego na potrzeby Dowództwa Kosmicznego. Do 2025 kwota ma wzrosnąć do 4,3 miliardów euro.

Francja. Bojowe satelity do 2030

W pierwszej kolejności pieniądze zostaną wydane na opracowanie sieci Syracuse – wojskowych satelitów komunikacyjnych używanych przez marynarkę wojenna Francji. Kolejna generacja satelitów ma być wyposażona w kamery i czujniki do wykrywania wrogich maszyn. Trzecia generacja ma natomiast zostać uzbrojona w karabinki maszynowe i lasery, które będą mogły unieszkodliwić satelity przeciwnika.

Minister obrony Francji powiedziała też, że chciałaby mieć możliwość wystrzeliwania na orbitę rojów nanosatelitów, które będą ochraniać strategiczne obiekty. W założeniu Parly nanosatelity będą mogły być wystrzeliwane prawie natychmiast, aby zastępować zepsute i zniszczone.

Francja. Satelity z laserami nie będą aktywnie szukały wroga

Florence Parly poinformowała, że uzbrojone francuskie satelity nie będą "polować" na satelity przeciwnika. Mają pełnić zadania jedynie obronne w przypadku agresji innych krajów na francuskie obiekty.

Własne Dowództwa Kosmiczne zapowiedziały także Rosja i USA

Źródło: Le Point

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (44)