LG: 15-calowy telewizor AMOLED już we wrześniu

LG: 15‑calowy telewizor AMOLED już we wrześniu

LG: 15-calowy telewizor AMOLED już we wrześniu
31.08.2009 14:00, aktualizacja: 01.09.2009 11:25

We wrześniu br. koncern LG zaprezentuje telewizor wyposażony w wyświetlacz wykonany w technologii AMOLED. Będzie to największy, dostępny w powszechnej sprzedaży, model odbiornika opartego na organicznych diodach świecących

Pierwszym telewizorem w technologii OLED był model Sony XEL-1 - http://tech.wp.pl/firma-sony-pokazala-bezprzewodowy-telewizor-oled-6034779836228225a, 11-calowy odbiornik wprowadzony w 200. r. Od tego czasu jednak nie byliśmy świadkami premier jego następców.

Obraz
© (fot. IDG)

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest wysoki koszt technologii. O ile wyświetlacze OLED niewielkich rozmiarów są coraz częściej spotykane w urządzeniach mobilnych, to masowa produkcja matryc organicznych o większych gabarytach stwarza już pewne problemy ekonomiczne (zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę skalę dotychczasowych nakładów na technologię LCD).

Zwiększanie rozmiarów matryc wymaga bowiem stosowania technologii Active Matrix OLED, bardziej kosztownej od pasywnych OLED-ów.

Telewizor LG będzie wykorzystywał właśnie matrycę AMOLED. Różni się ona od matryc pasywnych OLED sposobem podświetlania subpikseli. W OLED-ach punkty świecące znajdują się na przecięciu pionowych i poziomych linii sterująco-zasilających, a sygnał sterujący w danej chwili można doprowadzić wyłącznie do pojedynczej kolumny lub wiersza. Matryca aktywna zbudowana jest w oparciu o układ cienkowarstwowych tranzystorów TFT, odpowiedzialnych za podświetlanie każdego subpiksela osobno.

Nieznane są specyfikacje telewizora - z wcześniejszych zapowiedzi wynika, że jego rozdzielczość będzie wynosić 136. x 768 pikseli, kontrast - 1 000 000:1, a żywotność - 30 tys. godzin.

Areną pokazu odbiornika staną się berlińskie targi IFA. Telewizor zadebiutuje na rynku w listopadzie, początkowo w Korei Płd. Sprzedaż na kolejnych rynkach ma ruszyć w 201. r. Wspomniany telewizor Sony kosztuje ok. 2,5 tys. dolarów. Można spodziewać się, że urządzenie LG będzie droższe.

Z niepotwierdzonych jak na razie informacji wynika, że Sony na targach IFA 2009 zademonstruje nową wersję swojego telewizora OLED - XEL-2 - o przekątnej 21 lub 27 cali.

Źródło artykułu:idg.pl
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)