Lekarz obala popularny mit. Twój ból wcale nie jest związany z pracą przy komputerze

Lekarz obala popularny mit. Twój ból wcale nie jest związany z pracą przy komputerze
Źródło zdjęć: © WP.PL
Adam Bednarek

22.10.2018 15:20, aktual.: 22.10.2018 16:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Boli cię nadgarstek i pracujesz przy komputerze, często pisząc na klawiaturze bądź wykonując ruchy myszką? Wielu łączy jedno z drugim. Okazuje się jednak, że niesłusznie.

Osoby pracujące przy komputerze narażone są na różne schorzenia. To nie tylko bóle kręgosłupa czy pogarszający się wzrok. Niektórzy narzekają też na ból w nadgarstku. "Winowajcę" bardzo łatwo wskazać. Skoro często korzysta się z komputera, czyli klawiatury i myszki, to znaczy, że właśnie te urządzenia odpowiedzialne są za dyskomfort. Co na to lekarze?

W medycznej audycji na antenie Radia Gdańsk prof. dr hab. Tomasz Mazurek, ortopeda, wynalazca sztucznego ścięgna, kierownik Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, pracujący na co dzień w szpitalu im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, wyjaśnił, że ból nie jest spowodowany pisaniem na klawiaturze ani używaniem myszki. "To absolutny mit" - tak ortopeda skwitował pojawiające się na ten temat głosy.

- Przyczyną choroby jest ucisk na nerw pośrodkowy w kanale nadgarstka, co najczęściej jest związane ze zwyrodnieniami pochewek ścięgien. Natomiast wpływ na zaostrzenie, czy przebieg choroby może mieć ciężka praca fizyczna - mówił lekarz.

Objawem choroby jest silny ból, który pojawia się w nocy i może doprowadzić nawet do przerwania snu. Rozwiązaniem jest operacja. Po zabiegu rzadko kiedy dochodzi do nawrotu choroby. A jeśli ból powraca, to niewykluczone, że powodem są inne schorzenia, które towarzyszą chorobie.

Nie da się jednak ukryć, że porządna i wygodna myszka wpływa na komfort pracy. Nawet jeżeli nie narzekamy na żadne dolegliwości, to warto wziąć pod uwagę zakup urządzenia lepiej dopasowanego do dłoni. O myszkach przeczytacie w naszym poradniku: "Laserowa, optyczna czy mechaniczna. Wybieramy mysz dla każdego".

Jakim typem gracza jesteś? Preferujesz klasyczne produkcje dla jednego gracza czy uważnie śledzisz esport? Wypełnij nasz quiz!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)