Lawa zniszczyła kościół. Nagranie pokazuje przerażający moment [WIDEO]

Erupcja wulkanu na wyspie La Palma
Erupcja wulkanu na wyspie La Palma
Źródło zdjęć: © Getty Images | 2021 Europa Press
Karolina Modzelewska

28.09.2021 18:11

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Erupcja wulkanu Cumbre Vieja na wyspie La Palma spowodowała wiele zniszczeń. Do sieci trafiają coraz to nowsze nagrania, które pokazują, jak lawa rujnuje wszystko, co napotka na swojej drodze.

Wybuch wulkanu Cumbre Vieja na hiszpańskiej wyspie La Palma, która należy do archipelagu Wysp Kanaryjskich, zniszczył ponad 500 budynków i blisko 20 kilometrów dróg, jak donosi The Washington Post. Wydobywająca się lawa pokryło około 570 akrów ziemi i spowodowała opad popiołu na powierzchnię około 3700 akrów. Zmusiła też co najmniej 600 osób do opuszczenia swojego miejsca zamieszkania.

Lawa niszczy budynki i drogi na wyspie La Palma

Erupcja rozpoczęła się 19 września, ale jeszcze przez kilka dni z wulkanu wydobywały się pióropusze lawy i popiołu, czego dowodem są nagrania opublikowane przez świadków zdarzeń. Na jednym z nich widać, jak lawa dosłownie zmiata z powierzchni ziemi niewielki kościół. Wideo można obejrzeć poniżej.

Według Institute of Geosciences z siedzibą w Madrycie wulkan wszedł w fazę mniejszej aktywności, ale nie wiadomo, jak sytuacja będzie się rozwijała w nadchodzących godzinach. Na razie lawa ścieka po stromych zboczach wulkanu. The Washington Post informuje, że znajduje się ona w odległości mniejszej niż kilometr od Oceanu Atlantyckiego. Jeśli lawa faktycznie do niego dotrze, może być to niebezpieczne dla ludzi.

Połączenie lawy (której temperatura przekracza 980 stopni Celsjusza) z morską wodą, może doprowadzić do powstania pióropuszy pary wodnej, składających się z kwasów solnych i maleńkich cząsteczek szkła wulkanicznego. Wdychanie takich oparów powoduje podrażnienie dróg oddechowych, skóry i oczu. Może nawet przyczynić się do pojawienia się trudności w oddychaniu.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)