Laptop zasilany... krową

Laptop zasilany... krową
Źródło zdjęć: © IDG

25.10.2007 15:00, aktual.: 26.10.2007 10:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Członkowie projektu One Laptop Per Child poważnie zastanawiają się nad nowatorską metodą zasilania tanich laptopów XO. Źródłem energii niezbędnej komputerom do pracy ma stać się... bydło rogate.

Informacje takiej treści znalazły się w liście - http://lists.laptop.org/pipermail/india/2007-october/000069.html Arjuna Sarwala, członka projektu OLPC, opublikowanym na jednej z grup dyskusyjnych. Sarwal wraz z kolegami chce docelowo opracować system tanich źródeł energii, z których można będzie korzystać w wioskach w Indiach.

Rozważany był już pomysł wykorzystania energii słonecznej do zasilania komputerów XO, jednak w miejscu pobytu Sarwala ( niewielka wioska w okolicy Bombaju ) światło słoneczne nie było wystarczająco silne. Pomysły wykorzystania innych żywiołów - wiatru i wody - również spaliły na panewce, a koncepcja generatora zasilanego paliwem odpadła, jako zbyt kosztowna.

Sarwal zaobserwował za to, że wioska obfituje w bydło, wykorzystywane m.in. do prac polowych. Stąd pomysł zaprojektowania urządzenia wykorzystującego siłę zwierzęcych mięśni. System ten oparty jest na częściach samochodowych, wziętych z aut marki Fiat, które są powszechnie używane w Bombaju jako taksówki ( są zatem ogólnie dostępne i tanie ), uzupełnionych o zestaw pasów i kółek.

|

Obraz

|
| --- |

Początek masowej produkcji laptopa XO - http://www.pcworld.pl/news/106502.html, przeznaczonego dla młodzieży państw rozwijających się, opóźnia się z powodu rosnących kosztów - http://www.pcworld.pl/news/123932.html - urządzenie, które pierwotnie miało kosztować 100 dolarów, obecnie kosztuje 188 USD. OLPC miało nadzieję, iż produkcję laptopów uda się uruchomić pod koniec września, jednak termin przesunięto na 12 listopada br. Jeszcze przed końcem bieżącego roku ma zostać wyprodukowanych około 120 000 tanich laptopów.

Źródło artykułu:PC World Komputer
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)