Laptop sterowany wzrokiem

Laptop sterowany wzrokiem
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

13.01.2012 15:42, aktual.: 16.01.2012 10:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Badacze ze Szwecji skonstruowali nowy interfejs do laptopa, umożliwiający sterowanie i uruchamianie aplikacji ruchem gałek ocznych.

Badacze ze Szwecji skonstruowali nowy interfejs do laptopa, umożliwiający sterowanie i uruchamianie aplikacji ruchem gałek ocznych. Może on współdziałać ze starym interfejsem np. przy aplikacjach graficznych, bądź zastąpić go w komputerach dla niepełnosprawnych - poinformowały media.

Szwedzka firma Tobil Technology przedstawiła na targach elektronicznych Consumer Electronics Show 201. (CES) w Las Vegas, skonstruowany przez pracujących dla niej naukowców i inżynierów nowy interfejs do laptopa, umożliwiający sterowanie nim przy pomocy wzroku.

Interfejs jest prosty - użytkownik patrzy na określona aplikację i uderza w tochpad czyli panel dotykowy, stosowany zwykle w notebookach zamiast myszy, aby ją uruchomić. Reszta sterowania odbywa się poprzez koncentrowanie wzroku na przyciskach określonych funkcji.

W górnej części obudowy wyświetlacza jest razem kamerą, umieszczony także czujnik śledzenia gałek ocznych. Jest on aktywnym czujnikiem podczerwieni - światło z emitera oświetla gałki oczne użytkownika, zaś kamera wykonuje serię ujęć - 3. na sekundę, aby zbudować model 3 D gałek ocznych. W ten sposób po pomiarze kąta widzenia, odczytywana jest aplikacja lub funkcja której uruchomienia chce użytkownik.

Jak stwierdza New Scientist, w trakcie pokazu na CES nowy system sterowania działał prawidłowo choć nawigacja poprzez ruchy gałek ocznych „jest nienaturalna”. Instynktownie bowiem użytkownik przyzwyczajony do touchpada lub myszy, szuka któregoś z tych urządzeń, aby poprowadzić taka nawigację, do jakiej jest przyzwyczajony.

Jak powiedziała Computerworld rzecznik Tobil technology, Barbara Batclay, nowy system sterowania nie zamieni tradycyjnego, ale może przydać się jako uzupełniający np. przy aplikacjach do przeglądania zdjęć lub grafiki, gdzie ruch oczu zastąpi ciągle klikanie w celu zmiany fotografii. Technologia ta może ponadto mieć największe zastosowanie przy komputerach dla niepełnosprawnych, gdzie interfejs do sterowania wzrokiem może przydać się osobom, które utraciły dłonie lub ręce. Byłby wtedy używany wraz z interfejsem do sterowania głosowego.

Jak przyznała mediom Barclay, przedstawiony na CES laptop sterowany wzrokiem to jedynie prototyp nowego interfejsu. Wymaga on jeszcze dopracowania przez 2-3 lata. Następne modele będą działać niezależnie od zastosowanego systemu operacyjnego - model przedstawiony na Consumer Electronics Show (CES) korzystał z niektórych funkcji systemu operacyjnego Microsoft Windows 8.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (9)