Laptop dla gracza. Wydajne modele w dobrej cenie

Laptop dla gracza. Wydajne modele w dobrej cenie

Postaw na dobrą jakość rozgrywki
Postaw na dobrą jakość rozgrywki
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
15.07.2020 15:46

Laptopy gamingowe to sprzęt wybierany przez osoby, które poza dobrą jakością rozgrywki cenią sobie również kompaktowość. Płynność gry to podstawa, dlatego warto wybrać najbardziej wydajne rozwiązanie w dobrej cenie.

Laptopy dla graczy to doskonały zamiennik dla komputera stacjonarnego. Jeśli dużo czasu spędzasz poza domem lub często zdarza ci się umawiać ze znajomymi na wspólną grę sieciową, warto zainwestować w lekki i wytrzymały sprzęt, który zabierzesz ze sobą wszędzie.

Karta graficzna to podstawa

Przede wszystkim zwrócić uwagę na typ karty zawartej w komputerze. Każdy laptop wyposażono w układ graficzny zintegrowany z procesorem, jednak za osiągi w grach komputerowych odpowiada potężniejsza karta graficzna. Czołowi producenci czyli NVIDIA i AMD produkują karty graficzne, które sprostają wymaganiom nawet najnowszych gier. By mieć pewność, że komputer poradzi sobie z najnowszymi produkcjami, należy zwrócić uwagę na wbudowaną pamięć. Sprzęt do grania nowej generacji powinien być wyposażony w kartę minimum 4 GB pamięci – bardziej wydajne modele wyposażono w karty z 6, a nawet 8 GB pamięci. Zwróć również uwagę na taktowanie pamięci i rdzenia – im będzie wyższe, tym większa wydajność karty. Pamiętaj, że im mocniejsza karta graficzna, tym więcej energii pobiera.

Wydajny procesor i duży zapas RAM

W przypadku procesora należy zwrócić uwagę przede wszystkim na liczbę rdzeni oraz taktowanie. Im więcej rdzeni ma procesor, tym więcej pojedynczych operacji na raz będzie w stanie wykonać bez spadku wydajności. To od niego zależy więc, czy komputer będzie pracować płynnie. W półce cenowej od 4000 do 5000 zł znajdziesz zarówno sprzęt wyposażony w procesor ósmej lub dziewiątej generacji i5 lub i7, w których częstotliwość taktowania wynosi nawet 4 GHz. Podobnie jak w przypadku karty graficznej, lepiej omijać procesory w wersji energooszczędnej, które nie są w stanie osiągnąć tak wysokiej mocy jak modele typowo gamingowe.

Laptop gamingowy powinien mieć wydajne podzespoły
Laptop gamingowy powinien mieć wydajne podzespoły© Adobe Stock

Pamięć RAM stanowi uzupełnienie pozostałych komponentów laptopa. Od jej ilości zależy przetwarzanie danych z komputera czyli stabilność systemu i prędkość pracy. Przyjmuje się, że w obecnej chwili absolutnym minimum będzie 8 GB pamięci, jednak nowoczesne gry wymagają 16, a nawet 32 GB. Jeśli wydajność laptopa nie będzie ci odpowiadać, zawsze możesz zdecydować się na dołożenie kilku kości – przed zakupem sprawdź jednak, czy producent sprzętu przewidział taką możliwość.

Nowoczesny dysk twardy

W laptopach gamingowych standardem jest dysk SSD. W przeciwieństwie do dysków HDD spotykanych w starszych modelach nie ma on żadnych ruchomych części, jest bardziej odporny na uszkodzenia, ale przede wszystkim zapewnia o wiele szybszy dostęp do danych. Dyski SSD kilkudziesięciokrotnie przewyższają pod tym względem starsze odpowiedniki.

Jeśli pojemność dysku SSD będzie dla ciebie za mała, warto postawić na dodanie drugiego dysku HDD w niższej cenie, który będzie służył za magazyn dla istotnych plików takich jak zdjęcia czy filmy. W ten sposób możesz cieszyć się błyskawicznym działaniem systemu i grą bez długotrwałych obrazów wczytywania, ale również zapewnisz sobie odpowiednią ilość miejsca.

Źródło artykułu:Artykuł sponsorowany
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (7)