Łamacz haseł stukrotnie szybszy dzięki SSD

Łamacz haseł stukrotnie szybszy dzięki SSD

Łamacz haseł stukrotnie szybszy dzięki SSD
Źródło zdjęć: © Jupiter Images
10.03.2010 14:41, aktualizacja: 10.03.2010 15:04

Specjalizująca się w zagadnieniach bezpieczeństwa firma Objectif Sécurité zoptymalizowała jedną ze swych tablic typu Rainbow – popularnego narzędzia służącego do łamania wartości funkcji skrótu dla haseł – do pracy z dyskami SSD. Jak informuje Philippe Oechslin z Objectif Sécurité, efektem tego jest stukrotne przyspieszenie działania w porównaniu ze starszą, 8-gigabajtową tablicą dla hashy systemu Windows XP. Specjalny formularz internetowy pozwala na bezpłatne łamanie haseł XP z użyciem nowych, dziesięciokrotnie większych tablic.

Specjalizująca się w zagadnieniach bezpieczeństwa firma Objectif Sécurité zoptymalizowała jedną ze swych tablic typu Rainbow – popularnego narzędzia służącego do łamania wartości funkcji skrótu dla haseł – do pracy z dyskami SSD.

Jak informuje Philippe Oechslin z Objectif Sécurité, efektem tego jest stukrotne przyspieszenie działania w porównaniu ze starszą, 8-gigabajtową tablicą dla hashy systemu Windows XP. Specjalny formularz internetowy pozwala na bezpłatne łamanie haseł XP z użyciem nowych, dziesięciokrotnie większych tablic.

Obraz
© (fot. Jupiter Images)

Oechslin wyposażył starszego Athlona 64 X2 4400+ w dysk SSD i zoptymalizowane tablice. Przy obciążeniu CPU na poziomie 75% system potrafi złamać hasło Windows składające się z 14 znaków (wraz ze znakami specjalnymi) średnio w 5,3 sekundy. W najgorszym wypadku jest w stanie wypróbować 300 miliardów haseł na sekundę, czyli 500 razy szybciej niż łamacz Elcomsoftu wspomagany którymś z nowoczesnych GPU serii Nvidia Tesla.

Tęczowe tablice prędkość łamania skrótów zawdzięczają użyciu dużej ilości przestrzeni pamięciowej, która jest niezbędna do realizacji etapów pośrednich jednorazowego obliczenia wstępnego wszystkich możliwych wartości skrótu hasła za pomocą wyznaczonego algorytmu. Im więcej zapisanych etapów pośrednich, tym większa tablica, a więc i tempo łamania. Gdy jednak tablica przestaje mieścić się w pamięci roboczej, konieczne jest przeniesienie rzadziej występujących fragmentów do pamięci masowej, czego efektem są znacznie wolniejsze czasy dostępu podczas przeszukiwania. Użycie napędów, które nie zawierają mechanicznych elementów i tym samym charakteryzują się krótszymi czasami dostępu, przyspiesza ten proces.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)