Ładowana od przodu, ładowana od góry, slim, z suszeniem: jakie są rodzaje pralek automatycznych

Ładowana od przodu, ładowana od góry, slim, z suszeniem: jakie są rodzaje pralek automatycznych

Źródło zdjęć: © materiały partnera
26.05.2023 14:11

Decydując się na zakup nowej pralki, trzeba odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Kluczowy będzie m.in. planowany budżet, wielkość mieszkania, a także liczba członków rodziny. Poniżej przedstawiamy przegląd najlepszych pralek.

Pralka do małego mieszkania - pralka slim lub pralka ładowana od góry 

W przypadku niewielkich mieszkań, w których nie ma wystarczająco dużo miejsca na spory sprzęt, dobrze sprawdzą się pralki typu slim. Niektóre z nich mają głębokość poniżej 40 cm, co sprawia, że można umieścić je nawet w bardzo małej przestrzeni. Innym rozwiązaniem, po które bardzo często sięgają mieszkańcy kawalerek i małych mieszkań są wąskie pralki ładowane od góry. Tego typu sprzęt pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni. W tym przypadku — w przeciwieństwie do klasycznych pralek — nie trzeba również zawracać sobie głowy tym, na którą stronę będą otwierały się drzwi urządzenia. Mieszkańcom większych mieszkań ten problem może wydawać się błahy, jednak w przypadku mniejszych przestrzeni to często kluczowa kwestia. Na szczęście na rynku jest bardzo szeroka gama pralek i każdy może znaleźć coś dla siebie. 

Jaki rodzaj pralki dla singla lub pary?

Single lub pary nie zawsze muszą kupować bardzo dużą pralkę. Wszystko zależy od częstotliwości prania oraz ilości posiadanych ubrań. W przypadku małej lub średniej garderoby, często wystarczająca jest np. 6 kg pralka typu slim. Dlaczego nie większy sprzęt? Ponieważ może się to zwyczajnie nie opłacać. Wstawianie pralki, która jest w połowie pusta jest nieekologiczne i kosztowne. Innym pomysłem dla par i singli może być także pralka ładowana od góry. Wiele osób rezygnuje z tego sprzętu w obawie przed tym, że ten rodzaj pralki pomieści zbyt mało prania. Nic bardziej mylnego. Dla przykładu, pralki ładowane od góry marki Electrolux, mają pojemność 6-7 kg. To tyle samo co klasyczne pralki. 

Pralka rodzinna - na jakie parametry zwrócić uwagę? 

Liczniejsze gospodarstwa domowe, w których jest wystarczająco dużo miejsca na to, aby postawić większą pralkę, powinny zainwestować w spory sprzęt. Rodzinna pralka powinna być bowiem przede wszystkim pojemna. Duże pralki ładowane od frontu mają pojemność nawet 10 kg. To wystarczająca wielkość bębna na to, aby pomieścić tam pranie całej rodziny. Bardzo ciekawym sprzętem jest 10 kg pralka UltraCare 800 UniversalDose marki Electrolux. Czym jest tytułowy UniversalDose? To nic innego jak innowacyjna szuflada, która wykorzystuje dostosowane strumienie wody do zmiękczania i rozpuszczania kapsułek. Dzięki temu detergenty aktywują się nawet o 60 proc. szybciej niż kapsułki umieszczone w bębnie. 

A może automatyczna pralko-suszarka? 

Coraz więcej osób decyduje się także na pralko-suszarki. To — jak sama nazwa wskazuje — urządzenia 2w1, które łączą funkcje pralki oraz suszarki. Takie rozwiązanie to spora oszczędność miejsca, którą docenią zwłaszcza posiadacze niewielkich mieszkań. W przypadku kawalerek i małych przestrzeni nie zawsze jest bowiem wystarczająco dużo miejsca na to, aby umieścić tam zarówno pralkę, jak i suszarkę. W przypadku rezygnacji z suszarki automatycznej pozostaje suszenie ubrań w tradycyjny sposób. Niestety, ubrania rozwieszone na suszarce schną kilkanaście godzin, a w sezonie jesienno-zimowym nawet kilka dni. Oznacza to, że rozkładana suszarka staje się nieodłącznym (i niezbyt estetycznym!) elementem wystroju mieszkania. Pralko-suszarka całkowicie likwiduje ten problem. Dzięki niej można cieszyć się suchymi ubraniami już nawet po godzinie. 

Przydatne funkcje pralko-suszarek

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na wysoką klasę energetyczną urządzenia oraz niskie zużycie wody. Dobre parametry gwarantują, że korzystanie ze sprzętu nie będzie nas dużo kosztować. To szczególnie ważne w przypadku osób, które często piorą i suszą ubrania. Innym ważnym czynnikiem jest także typ pralko-suszarki. Obecnie na rynku dominują dwa typy sprzętu, czyli pralko-suszarki kondensacyjne oraz sprzęt z pompą ciepła. Czym się różnią te urządzenia? Pierwsze to starszy sprzęt, który posiada specjalną grzałkę, która działa bardzo szybko, przez co nagrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Brzmi atrakcyjnie, jednak sprawia to wiele problemów. Tego typu pralko-suszarki zużywają bardzo dużo prądu oraz są mało przyjazne dla tkanin, które ze względu na tak wysokie temperatury mogą doznać uszkodzenia. 

Pralko-suszarki z pompą ciepła - dlaczego warto? 

Zdecydowanie lepszym wyborem jest więc drugi rodzaj sprzętu, czyli pralko-suszarki z pompą ciepła. Tego typu urządzenia wykorzystują ciepło z prania, przez co suszenie odbywa się w nawet o połowę niższej temperaturze niż w sprzęcie bez pompy. Jak się łatwo domyślić, to znacznie tańsze oraz dużo bezpieczniejsze dla tkanin rozwiązanie. Ciekawym sprzętem z pompą ciepła jest pralko-suszarka DelicateCare 900 marki Electrolux. Urządzenie posiada innowacyjny system SensiCare, który waży załadowaną odzież i automatycznie dostosowuje parametry cyklu. Zapobiega to zbyt długim i tym samym kosztownym cyklom prania. Innym interesującym dodatkiem jest także program SteamCare, dzięki któremu za pomocą pary można szybko odświeżyć ubrania. To szczególnie przydatne w przypadku czystej odzieży, która długo zalegała w szafie i nieprzyjemnie pachnie. 

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie