Kwantowa pamięć - bliżej kwantowych komputerów i komunikacji

Kwantowa pamięć - bliżej kwantowych komputerów i komunikacji

25.06.2010 15:05, aktual.: 25.06.2010 15:44

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zespół badaczy z Australian National University opracował sposób na przechowywanie informacji w postaci stanów kwantowych. To bardzo duży krok na drodze do super-szybkich kwantowych komputerów i bezpiecznej kwantowej komunikacji - podaje serwis "Physorg"

W swoim doświadczeniu, uczeni z Australii, przy pomocy światła manipulowali elektronami w krysztale, schłodzonym do -27. stopni Celsjusza, czyli zaledwie trzech stopni powyżej zera absolutnego. Jak mówią badacze, niosące informację światło zostało uwięzione w krysztale, a kiedy wywołano jego emisję, nadal zawierało pierwotne dane w postaci trójwymiarowego hologramu, z dokładnością do jednego fotonu.

Obraz
© (fot. Jupiterimages)

W mechanice kwantowej obowiązuje zasada mówiąca, że pomiar jakiegoś zjawiska zaburza jego stan, w tym przypadku oznacza to, że odczytanie informacji niszczy ją, można więc ją odczytać tylko raz. Dlatego kwantową komunikację uznaje się za niezwykle bezpieczną, teoretycznie nie można jej podsłuchać i pozostać niezauważonym.

Uczeni chcą wykorzystać swój pomysł także do prowadzenia badań nad tajemniczym zagadnieniem tak zwanego splątania, w którym cząstki są ze sobą powiązane niezależnie od odległości, jaka je dzieli. Badacze zamierzają sprawdzić zależność między splątaniem a teorią względności.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (64)