Kupujesz leki w aptekach internetowych? Miej się na baczności

Kupujesz leki w aptekach internetowych? Miej się na baczności

Kupujesz leki w aptekach internetowych? Miej się na baczności
Źródło zdjęć: © Fotolia
18.11.2015 11:27, aktualizacja: 18.11.2015 13:35

Jesień to okres wzmożonego występowania przeziębień i grypy. Zakatarzone nosy, kaszel, gorączka czy bóle gardła pojawiają się znacznie częściej niż w innych porach roku. Wiele osób poszukuje lekarstw w aptekach internetowych, które często oferują niższe ceny niż placówki stacjonarne. Jak wynika z danych Bitkom co drugi klient odwiedzający apteki online, robi w nich zakupy po raz kolejny. Hakerzy szybko zwietrzyli okazję i atakują tego typu użytkowników.

Badania G DATA Security Labs pokazują, że strony poświęcone opiece zdrowotnej infekują komputery internautów. Są wśród nich zarówno fałszywe apteki, jak i zmanipulowane witryny zawierające porady zdrowotne. Wystarczy tylko jedna wizyta na takiej stronie, aby pobrać kod i zainfekować komputer bądź urządzenie mobilne. Dlatego zaleca się dużą ostrożność podczas wyszukiwania atrakcyjnych ofert w sieci.

- Strony internetowe stają się podstawowym medium dla dystrybucji złośliwego oprogramowania. Nawet jednorazowa wizyta na takiej stronie prowadzi do zainfekowania systemu - wyjaśnia Eddy Willems, specjalista ds. bezpieczeństwa w G DATA. Obecnie cyberprzestępcy wykazują coraz większe zainteresowanie branżą ochrony zdrowia, ponieważ liczą na wysokie zyski. - Internauci wybierający się na zakupy online, powinni odpowiednio się zabezpieczyć przed malwarem poprzez instalację odpowiednich aplikacji antywirusowych i aktualizację oprogramowanie na komputerach –. dodaje.

Strony związane z opieką zdrowotną znajdują się na szczycie zestawienia obejmujące zainfekowane witryny. Z obserwacji wynika, iż więcej niż 1/4 tego typu stron należy do kategorii „Zdrowie i ochrona zdrowia”.

7 porad dla osób kupujących leki w aptekach internetowych:

- Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe. Użytkownik powinien opierać się na bieżącej i kompleksowej ochronie, obejmującej wysokiej klasy zabezpieczenia przed malwarem oraz ochronę w czasie rzeczywistym, firewall, filtr antyspamowy.

- *Pamiętaj o aktualizacji systemu. *System operacyjny oraz zainstalowane oprogramowanie musi być cały czas uaktualniane. Należy robić to niezwłocznie po udostępnieniu przez producenta nowych wersji bądź łatek .

- *Bądź świadomy występowania podróbek. *Jeśli lek jest oferowany w bardzo niskiej cenie, istnieje ryzyko, że mamy do czynienia z podróbką, która nie pomoże pacjentowi, a może nawet okazać się niebezpieczna dla zdrowia. Wszelkie oferty, które wydają się zbyt piękne, aby mogły być prawdziwe, należy traktować bardzo ostrożnie. W przypadku poważnych wątpliwości należy poszukać innej oferty.

- Odwiedzaj e-sklepy o ustalonej reputacji. Najlepiej robić zakupy na witrynach posiadających dobre opinie wśród internautów. Trzeba też dokładnie śledzić warunki dotyczące zakupu, wysyłki, gwarancji itp. Wszelkie dodatkowe opłaty powinny być transparentne.

- *Zwracaj uwagę na komunikaty przeglądarki. *Należy zwracać uwagę czy np. na pasku przeglądarki znajduje się kłódka. Również sekwencja „https”. przed adresem potwierdza bezpieczeństwo witryny.

- Używaj bezpiecznych haseł. Silne hasła powinny być stosowane dla wszystkich kont internetowych. Bezpieczny hasło zawiera losową sekwencję dużych i małych liter oraz liczb.

- Uważaj na oferty mailowe: E-maile pochodzące z wątpliwych źródeł i zawierające atrakcyjne oferty na zakup Viagry, Cialis lub podobnego leku, powinny być natychmiast usunięte. Tym bardziej nie zależy otwierać załączników czy podążać za zamieszczonymi w tego typu korespondencji linkami.

Źródło: G Data; opracował JB

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (6)