Kupiłeś telefon w Plusie za gotówkę? Też możesz mieć niechcianą aplikację

Kupiłeś telefon w Plusie za gotówkę? Też możesz mieć niechcianą aplikację
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/EPA
Adam Bednarek

06.02.2018 13:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Plus specjalną aplikację instaluje w telefonach kupionych na raty, by móc je zdalnie wyłączyć, gdy opłaty nie są spłacane. Okazuje się, że podobne oprogramowanie może się znaleźć w sprzęcie za gotówkę.

Smartfony Samsunga zintegrowane są z platformą Samsung KNOX. W sprytny sposób opcja wykorzystywana jest także przez operatorów. Na początku roku portal Zaufana Trzecia Strona ujawnił, że operator może zdalnie wyłączyć komuś telefon, jeśli właściciel nie płaci rat. Póki co z takiej opcji korzysta tylko Plus. Sprawa już jest na celowniku GIODO, UKE i UOKiK.

Okazuje się jednak, że aplikacja pozwająca zdalnie wyłączyć telefon może znaleźć się w sprzęcie, który zakupiony został nie na raty, a za gotówkę. O problemie informuje jeden z czytelników serwisu Niebezpiecznik.

"Umowa biznesowa podpisana z Polkomtel na kilkadziesiąt kart sim + aparaty telefonicznie. Brak sprzedaży ratalnej, płatność za telefony jednorazowa na początku. Kilka sztuk to Samsung Galaxy S8" - pisał użytkownik, który znalazł na swoim telefonie niepożądane oprogramowanie.

W rozmowie z Niebezpiecznikiem rzecznik Plusa potwierdził, że przez przypadek program może znajdować się telefonach, które nie są sprzedawane na raty:

"Przy skali realizowanych w ten sposób umów może się niestety zdarzyć przypadek, że zostanie ona (aplikacja – red.) pobrana na telefon klienta, który w całości nabył go za gotówkę. W takim przypadku klient powinien się do nas zgłosić i wówczas nadawane jest mu uprawnienie do odinstalowania aplikacji i może ją usunąć lub przywrócić ustawienia fabryczne sprzętu, a aplikacja więcej nie zostanie pobrana" - tłumaczy.

Już wcześniej operator zapewniał, że program nie ma dostępu do danych użytkownika. I że służy do informowania o zaległościach, a w przypadku osób, które regularnie nie opłacają rat, do zablokowania urządzenia. Tyle że dodatkowe oprogramowanie pozwalające zdalnie wyłączyć telefon w sprzęcie, który się kupiło, to wpadka operatora.

Szczególnie uważać powinny osoby, które kupują telefony samsunga z drugiej ręki. Może się okazać, że użytkownikiem sprzętu była wcześniej osoba nie spłacająca rat. A to nam zostanie zablokowany telefon.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)