Kup sobie dom w kosmosie. NASA rozważa sprzedanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kup sobie dom w kosmosie. NASA rozważa sprzedanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

Kup sobie dom w kosmosie. NASA rozważa sprzedanie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0
Arkadiusz Stando
06.06.2018 11:45, aktualizacja: 09.06.2018 09:10

Kilka dni temu trzej członkowie załogi ISS wrócili na Ziemię. Natomiast dzisiaj kilku kolejnych astronautów poleci na orbitę Ziemi, aby pełnić kosmiczną misję przez kilka miesięcy. Tymczasem NASA nie ukrywa, że ma inne plany dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Ekspedycja 56 właśnie się rozpoczyna, a tymczasem nowy administrator NASA, Jim Bridenstine mówił o nieciekawej przyszłości ISS i innych projektów kosmicznych. Nową ideą rządu amerykańskiego jest więcej prywatnych inwestycji. NASA już prowadzi rozmowy z międzynarodowymi firmami, na temat komercyjnego wykorzystania ISS.

Bridenstine został administratorem NASA w kwietniu 2018 roku. Twierdzi, że jest wiele korporacji, które są zainteresowane wykorzystaniem potencjału ISS. Nie wiadomo jeszcze, czy chodzi o wynajmowanie stacji do podróży kosmicznych, czy może o jej całkowitą sprzedaż. Amerykański rząd ma nadzieję, że partnerstwo firm prywatnych pozwoli na odciążenie państwa z finansowania stacji kosmicznej.

Zgodnie z ustaleniami z wniosku budżetowego NASA na rok 2019, wsparcie dla ISS ze strony państwa ma zostać zakończone w roku 2025. Wniosek prezydenta Donalda Trumpa umocnił to stanowisko.

Zmiany w finansowaniu projektów NASA w cale nie mają na celu zmniejszenia możliwości agencji kosmicznej. Bridenstine przekonuje, że prywatne pieniądze są potrzebne, aby Amerykanie mogli zdobyć Księżyc. Chodzi o potrzebę reklamy, oraz dodatkowego źródła pieniędzy, aby przyśpieszyć rozwój nowych projektów agencji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)