Które aplikacje są bardziej chciwe naszych danych: na Androida czy na iOS?

Które aplikacje są bardziej chciwe naszych danych: na Androida czy na iOS?

Które aplikacje są bardziej chciwe naszych danych: na Androida czy na iOS?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
12.07.2013 14:48, aktualizacja: 15.07.2013 09:55

Według opracowania Bitdefendera, przygotowanego w oparciu o dane z programu Clueful, aplikacje mobilne na iOS i Androida są równie ciekawe naszych prywatnych danych i miejsca pobytu. Bardziej chciwy wydaje się jednak iOS.

Ponad rok temu Bitdefender zaczął gromadzić aplikacje z Google Play Store i iTunes w celu przeanalizowania ich zachowania na urządzaniach mobilnych i wycieków informacji bez wiedzy użytkownika, których były przyczyną. Każdy rodzaj ich aktywności został rozbity na wskazówki, które zebrane razem obrazują do czego aplikacje próbują uzyskać dostęp, jakich wymagają uprawnień oraz w jaki sposób traktują udostępnione dane, kiedy przesyłają je przez sieć.

Chociaż iOS i Android reprezentują różne modele bezpieczeństwa, aplikacje w obu przypadkach poszukują tego samego: prywatnych informacji, które mogłyby zostać spieniężone przez reklamodawców i utrzymywać schemat dystrybucji bezpłatnego oprogramowania.

Z najważniejszych zagrożeń dla prywatności, jakie można wymienić, raport wskazuje, że 45.41. przeanalizowanych aplikacji na iOS posiada możliwość śledzenia lokalizacji, w przeciwieństwie do Androida, gdzie ta liczba wynosi 34,55%. Jednocześnie, podczas gdy 7,69% programów na system Google'a może odczytywać listę kontaktów użytkownika, aż 18,92% aplikacji zaprojektowanych dla iOS posiada techniczne możliwości, by to robić. Dalsze naruszenia prywatności dotyczą wycieków identyfikatorów urządzeń, numerów telefonu, adresów e-mail oraz potencjalnie ryzykownych zachowań wynikających z zaniedbań.

Żródło: Bitdefender

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)