Kto założył Google i w którym roku? Historia w pigułce

Kto założył Google i w którym roku? Historia w pigułce
Źródło zdjęć: © ARND WIEGMANN / Reuters / Forum

03.07.2020 15:01, aktual.: 03.07.2020 16:27

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Google to jedna z najbardziej rozpoznawalnych marek na świecie, należąca do technologicznej Wielkiej Czwóki - obok Amazona, Apple’a i Microsoftu. Kto założył Google i jakie były początki firmy?

Kto założył Google?

Google został założony przez dwóch doktorantów Uniwersytetu Stanforda, Amerykanina Larry'ego Page'a i Rosjanina Siergieja Brina. Miało to miejsce dokładnie 4 czerwca 1998 roku. Mimo że mieli innowacyjny pomysł, jak usprawnić przeglądarkę internetową i system wyszukiwania zapytań w sieci to brakowało im najważniejszego - kapitału.

Ten został zapewniony przez Andreasa von Bechtolsheima, niemieckiego inżyniera i inwestora. Jak sam przyznał w wielu późniejszych wywiadach - nie wie, czemu zdecydował się zainteresować 100 tys. dolarów na projekt dwóch studentów, ale jest im wdzięczny, ponieważ dzięki temu stał się miliarderem. We wrześniu 2018 jego majątek przekroczył 7 mld dolarów.

Firmie udało się przetrwać kryzys w 2004 roku, a w 2005 został utworzony polski oddział Google. Od tego czasu spółka mocno rozszerzyła swoją dzielność, oferując nie tylko usługi internetowe, ale również hardware.

Google - nie tylko wyszukiwarka

W portfolio firmy Google’a najlepiej znanym produktem jest wyszukiwarka Google Search. Jednak liczba usług oferowanych przez giganta jest znacznie większa. Warto wymienić, chociażby:

  • serwisy reklamowe AdWords oraz AdSense,
  • poczta Gmail oraz usługi Kalendarz Google i Google Drive,
  • serwisy Mapy Google i Google Earth,
  • serwis YouTube,
  • oprogramowanie Google Chrome i Google Desktop,
  • platforma do cloud gamingu - Stadia
  • platforma Android udostępniona w ramach Open Handset Alliance.

To nie wszystkie projekty należące do Google’a. Warto wspomnieć również, że firma zajmuje się również rozwojem sztucznej inteligencji (Asystent Google)
oraz sprzętem - na rynku dostępne są m.in. smartfony Google Pixel czy laptopy z rodziny Chromebook. Cały czas również rozwijane są dodatkowe usługi mobilne i sieciowe, których celem jest uzupełnienie portfolio Google’a.

Google - skąd nazwa?

Nazwa "Google" powstała z niewłaściwego zapisu słowa "googol", które oznacza liczbę 10 do 100 potęgi. Twórcą tego terminu był Milton Sirotta. Nazwa została zarejestrowana z błędem w zapisie, chociaż sami twórcy nie byli tego przez pewien czas świadomi. Tym samym Google zastąpił nazwę wyszukiwarki BackRub stworzonej przez Page'a i Brina.

Teraz już wiecie, kto założył Google i jak rozwinęła się firma od początku swojej działalności w 1996 roku. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zajrzycie do naszego tekstu omawiającego historię internetu.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)