Kto rozmawia przez telefon podczas jazdy samochodem?

Kto rozmawia przez telefon podczas jazdy samochodem?

30.10.2009 11:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Polacy nic sobie nie robią z zakazu rozmawiania przez telefon komórkowy, gdy prowadzą samochód, dowodzi sondaż jaki dla "Rzeczpospolitej" przeprowadziła GfK Polonia

Okazuje się, że połowa spośród 100. uczestników badania, prowadząc auto rozmawia przez komórkę i nie używa zestawu głośnomówiącego. 20 proc. nie tylko w tym czasie rozmawia przez telefon, ale też odbiera i wysyła SMS-y. Zaledwie 18 proc. ma w samochodzie zestaw głośnomówiący.

Obraz

Kto najczęściej rozmawia przez komórkę i prowadzi? - Mężczyźni i osoby bardzo młode - wynika z sondazu. Do takiego zachowania przyznaje się 5. proc. kierowców, ale tylko 38 proc. kobiet prowadzących samochód. Prawdziwymi rekordzistami w łamaniu tego zakazu są młodzi kierowcy. Aż 65 proc. osób w wieku do 29. roku życia deklaruje, że prowadzi i rozmawia przez komórkę bez urządzenia głośnomówiącego.

Młodzi kierowcy częściej również piszą podczas prowadzenia auta esemesy. Robi to 37 proc. osób do 29. roku życia, a wśród wszystkich kierowców - 20 proc. Jak podaje "Rzeczpospolita" - filmowano z ukrycia kierowców, którzy podczas jazdy pisali esemesy. Okazało się, że potrafili oni przejechać 250 m. bez patrzenia na jezdnię. To potencjalni samobójcy, lub - co gorsza - zabójcy za kierownicą.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (68)