"Księżycowy snajper". Japoński lądownik Slim wylądował z dużą precyzją

"Księżycowy snajper". Japoński lądownik Slim wylądował z dużą precyzją

Lądownik SLIM
Lądownik SLIM
Źródło zdjęć: © JAXA
oprac. KMO
25.01.2024 11:36

Japońska agencja kosmiczna JAXA ogłosiła w czwartek, że lądownik Smart Lander for Investigating Moon (SLIM), który wylądował na Księżycu w ubiegłą sobotę, osiągnął bardzo wysoki stopień precyzji. SLIM, nazywany "księżycowym snajperem" ze względu na zastosowanie eksperymentalnej technologii precyzyjnego lądowania, zdołał osiąść na powierzchni Księżyca w odległości około 55 metrów na wschód od zaplanowanego miejsca lądowania.

To osiągnięcie jest znaczące, biorąc pod uwagę, że głównym celem misji było lądowanie modułu w promieniu do 100 metrów od wyznaczonego miejsca. Informację o tym sukcesie przekazał kierownik projektu SLIM, Shinichiro Sakai, podczas konferencji prasowej. Dodał, że zazwyczaj strefa lądowania w misjach księżycowych rozciąga się na obszarze o szerokości 10 kilometrów, co podkreśla precyzyjność osiągniętą przez SLIM.

Lądownik SLIM na Księżycu

Jednakże, agencja JAXA poinformowała, że w końcowej fazie lądowania najprawdopodobniej utracono ciąg jednego z dwóch głównych silników na pokładzie SLIM. W rezultacie statek osiadł w innym położeniu niż oczekiwano, co jest widoczne na zdjęciu wykonanym przez łazik LEV-2 wielkości piłki baseballowej, który SLIM rozmieścił podczas przyziemienia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W wyniku tego nieplanowanego ustawienia, ogniwa słoneczne, które miały być głównym źródłem zasilania urządzenia, zostały skierowane na zachód, a nie jak planowano do góry, w stronę Słońca. Mimo to, agencja JAXA jest optymistyczna co do możliwości przywrócenia zasilania łazika. Uważa, że panele słoneczne SLIM mogą zacząć działać ponownie, gdy światło słoneczne zacznie padać od zachodu w miejscu lądowania, co ma nastąpić około 1 lutego.

Lądownik SLIM wylądował w małym kraterze o nazwie Shioli, który ma średnicę mniejszą niż 300 metrów. Pomimo nieoczekiwanych wyzwań, SLIM był w stanie prawidłowo wypuścić swoje dwa miniłaziki, które mają za zadanie przeprowadzić analizy skał z wewnętrznej struktury Księżyca (płaszcza księżycowego), która wciąż jest bardzo słabo poznana w tym regionie.

Sukces misji SLIM umieścił Japonię na liście pięciu krajów, które pomyślnie wylądowały na Księżycu, dołączając do byłego ZSRR, USA, Chin i Indii.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)