Krótki poradnik dla fotoamatorów, czyli 8 zasad jak robić dobre zdjęcia
Firma Canon we współpracy ze znanymi fotografami, Maciejem Nabrdalikiem i Marcinem Łobaczewskim, przygotowała krótki przewodnik fotograficzny. Kilka uniwersalnych rad dla początkujących adeptów fotografii pozwoli, prócz pięknych wspomnień, przywieźć z wakacji także doskonałe zdjęcia.
1. Opowiedz historię swojej podróży
Opowiedz zdjęciami historię Twoich wakacji. Zarówno jednodniowa wycieczka, jak i dłuższy urlop mogą stać się tematem fotoopowieści. Fotografuj przygotowania, moment wyjazdu, trudy podróży, zmęczenie i radość po dotarciu do celu. Rób zdjęcia współtowarzyszom wakacji, ale także wszystkim miejscowym atrakcjom, wyjątkowemu jedzeniu i charakterystycznej architekturze. Jeśli Twój aparat ma wbudowany moduł GPS, z funkcją znakowania zdjęć oraz rejestrowania podróży, możesz wyeksponować odwiedzone miejsca np. za pomocą popularnej aplikacji Google Earth. W innym wypadku rób na bieżąco notatki, które przydadzą się przy dzieleniu wrażeń z przyjaciółmi po powrocie.
2. Miej aparat zawsze przy sobie
Nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się okazja do zrobienia ciekawego zdjęcia, a wiele sytuacji nie zdarzy się po raz drugi. Zabierz aparat na górski spacer, romantyczną kolację czy na plażę. Pamiętaj jednak, że piasek, woda i wysoka temperatura nie są przyjaciółmi twojego aparatu. Gdy nie robisz zdjęć na plaży, trzymaj go w szczelnej plastikowej torebce, owiniętej w jasny ręcznik. W pozostałych sytuacjach miej aparat w gotowości –. na pasku u szyi.
3. Bądź spontaniczny i baw się fotografią
Nie wszystkie zdjęcia powinny być pozowane. Fotografuj swoich bliskich podczas zabawy, w ruchu, w naturalnych sytuacjach. Staraj się nie krępować ich aparatem. Pozwól na spontaniczność. Rób dużo zdjęć. Nie każde ujęcie jest doskonałe. Fotografując dzieci, zaczekaj na odpowiedni moment i wykonaj serię zdjęć. Jeśli są w ruchu, kadruj tak, jakbyś miał zostawić miejsce na ich przemieszczenie się.
4. Nie kadruj wszystkiego centralnie
Środek kadru nie zawsze jest najlepszym miejscem dla fotografowanego obiektu. Wyobraź sobie w kadrze pole do gry „w kółko i krzyżyk”. Najważniejsze dla Ciebie elementy zdjęcia umieść wzdłuż linii lub na ich przecięciach.
5. Podejdź bliżej
Na pewno znasz zdjęcia pokazujące „wszystko”. Tłum plażowiczów, leżaki, kolorowe parawany, Twoja rodzina - prawdopodobnie zbyt długo - leżąca na słońcu, w tle znajomi pluskają się w morzu, wreszcie Twoje dziecko prezentujące z dumą zamek z piasku. Świetne zdjęcie! Pójdź dalej. Zrób też serię prostszych ujęć: ludzi kąpiących się w wodzie, uśmiech swojego dziecka, jego budowle z piasku i to co kryje się za parawanem…
6. Czyste tło
Zwracaj uwagę na tło. Jeśli nie koresponduje z tematem zdjęcia, postaraj się, żeby nie odciągało od niego uwagi. Czyste, harmonijne tło wyeksponuje temat. Zmieniaj kąty patrzenia, dopóki nie znajdziesz najwłaściwszego. Szczególnie zwróć uwagę na to, by z głów i ramion fotografowanych nie „wyrastały”. latarnie, słupy, nie wyjeżdżały samochody i nie wypływały łodzie.
7. Pamiętaj o lampie błyskowej
Eksperymentuj z fleszem. W słoneczne południe, jego błysk wyeliminuje ostre cienie na twarzy. W pochmurny dzień zwiększy kontrast i nasyci kolory. Gdy robisz zdjęcia nocą, pamiętaj, że błysk ma ograniczony zasięg. Nie oświetli Wieży Eiffla ani Statuy Wolności –. szkoda baterii. Włącz go, gdy fotografujesz coś z bliska (przeważnie działa do 5m).
8. Spójrz na swoje zdjęcia z dystansem
Ile razy znajomi zanudzali Cię tysiącem zdjęć z wakacji, na których nie było Ciebie? Przyjemne? Oszczędź tego innym. Surowo oceń efekty swojej pasji. Z tysiąca zdjęć wybierz 30 (maksymalnie 50!) najlepszych. Pokaż znajomym na dużym ekranie. Pamiętaj też, że Twoja babcia najchętniej zobaczy odbitki.