Kret na Marsie ma problem. Polski penetrator znajduje się poza wykopem

Kret na Marsie ma problem. Polski penetrator znajduje się poza wykopem

Kret na Marsie ma problem. Polski penetrator znajduje się poza wykopem
Źródło zdjęć: © NASA
Oskar Ziomek
28.10.2019 20:53

Polski Kret na Marsie ma kolejne kłopoty. Z najnowszych zdjęć przesłanych przez sondę InSight wynika, że penetrator wydostał się poza drążony otwór i jego większość znajduje się już poza wykopem. Utrudnia to dalsze prace.

Penetrator geologiczny Kret znajdujący się na Marsie ma przed sobą nowe wyzwanie. Chociaż jego prace zostały dopiero niedawno wznowione, Kret ma teraz kolejny problem – jak informuje NASA, penetrator znajduje się już w dużej części poza wykopem.

Kret trafił na Marsa niemal rok temu. Miał wbić się na głębokość kilku metrów w grunt, by umożliwić pomiar temperatury przy użyciu czujników sondy HP3. Niestety urządzenie utknęło już na głębokości kilkudziesięciu centymetrów, przez co prace musiały zostać wstrzymane jeszcze w pierwszej połowie 2019 roku.

Według najnowszych informacji, Kret nie ma już możliwości kontynuowania wykopu i znajduje się poza nim. Naukowcy NASA są na etapie analizowania sytuacji i planowania ewentualnych dalszych kroków. W międzyczasie inne czujniki z sondy zbierają dodatkowe informacje, które mogą się przydać do oceny sytuacji.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (3)