Kraj, który całkowicie zakaże Facebooka. Tak, to naprawdę możliwe
Jak donosi ABC Australia, rząd Wysp Salomona, kraju składającego się z setek wysp na południowym Pacyfiku, planuje tymczasowo zakazać działania Facebooka. W ten sposób władze chcą walczyć z cyberprzemocą i zniesławieniem w internecie.
25.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 14:23
Premier Wysp Salomona - Manasseha Sogavare'a poinformował, że zakaz ma być próbą ograniczenia cyberprzemocy oraz zniesławienia w internecie.
Zakaz korzystania z Facebooka
- Cyberprzemoc na Facebooku jest powszechna, ludzie zostali zniesławieni przez użytkowników, którzy używają fałszywych nazwisk, a reputacja ludzi, która była budowana przez lata [zostaje zniszczona] w ciągu kilku minut - powiedział Sogavare w trakcie rozmów z parlamentarzystami.
Wielu ekspertów potępia takie posunięcie i uznaje je za niepotrzebne oraz niesprawiedliwe przekroczenie uprawnień rządu. Krytycy podkreślają, że to jeden ze sposób na uciszenie opozycji. Nie jest do końca jasne, w jaki sposób Sogavare planuje faktycznie zakazać korzystania z rozbudowanej sieci mediów społecznościowych, jak będzie to egzekwowane i jak długo potrwa.
Poseł opozycji i przewodniczący komisji ds. stosunków zagranicznych Peter Kenilorea Jr. nazwał zakaz „bezpośrednim i bezczelnym zamachem na wolność słowa”, jak donosi The Guardian. Sprawa jest jednak przesądzona, bo władze Wysp Salomona podjęły już decyzję o zakazaniu Facebooka.
Walka z niewłaściwymi zachowaniami w sieci
- Wulgarny język wobec ministrów, premiera, zabójstwo postaci, zniesławienie charakteru - wszystko to budzi obawy - powiedział wówczas lokalnej gazecie Solomon Times minister komunikacji i lotnictwa cywilnego Peter Shanel Agovaka.
Agovaka przyznał również, że ten ruch miał na celu „ochronę naszych młodych ludzi przed szkodliwymi treściami”, ponieważ obecnie „nie ma przepisów regulujących korzystanie z internetu”, umożliwiając im „pobieranie szkodliwych treści z internetu”.
Wyspy Salomona nie są jedynymi, którzy próbują uciszyć Facebooka. Inne kraje Pacyfiku, w tym Papua Nowa Gwinea, Fidżi i Samoa, również rozważały wprowadzenie podobnych zakazów.