Kostka Rubika ułożona w 1 sekundę

Kostka Rubika ułożona w 1 sekundę
Źródło zdjęć: © Nina / CC

25.01.2016 11:04, aktual.: 25.01.2016 15:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Układanie kostki Rubika to nie tylko dobra rozrywka, ale i swego rodzaju symbol. Symbol współczesnej popkultury i rozwoju techniki równocześnie.

Kostka Rubika to niezwykły gadżet, nie tylko ze względu na to, że jest zabawą manualno-intelektualną już dla kolejnych pokoleń ludzkości (Rubik wynalazł ją w 1974 roku). Niesamowite jest w niej również to, że pobudza do działania bardziej nietypowe grupy osób, na przykład matematyków, którzy w całkiem poważnych pracach naukowych rozwiązują kwestię minimalnej libczy ruchów, potrzebnej do ułożenia kostki. Albo też "wyczynowych sportowców", takich jak Lucas Etter, który jest w stanie ułożyć całą kostkę Rubika w czasie krótszym niż pięć sekund.

Jest jeszcze jedną grupą twórców, zainteresowanych kostką Rubika są inżynierowie i projektanci maszyn. Oni też rywalizują ze sobą, tworząc coraz wydajniejsze mechanizmy i programy służące tylko do jednego: jak najkrótszego prawidłowego ułożenia tej kolorowej, niepozornej zabawki. Obecny rekord świata wynosi 3,253 s, a więc i tak maszyna jest już lepsza pod tym względem od człowieka. Jednak wygląda na to, że niebawem oficjalnie zatwierdzony zostanie nowy rekord.

Wszystko za sprawą dwóch inżynierów, którzy z pomocą drukarki 3D stworzyli robota układającego kostkę Rubika w nieprawdopodobnie krótkim czasie. Podczas czterech prób, jakie przedstawione zostały na poniższym filmie, osiągnięte rezultaty to 1,196 s, 1,152 s, 1,047 s i najlepszy: 1,019 s. Czyli każdy mieści się w zakresie 1-1,2 s!

Robot wykorzystuje specjalne ramiona wydrukowane – jakże by inaczej – na drukarce 3D, silniki krokowe oraz 4 kamerki USB podłączone do komputera PC. W pierwszym momencie kostka (w postaci "wymieszanej") jest skanowana z pomocą kamer, a następnie informacja przesyłana jest do komputera. Następnie program wykorzystujący algorytm opracowany przez Herberta Kociemba, opracowuje zestaw ruchów, jakie muszą być wykonane w celu ułożenia kostki. A potem mija już tylko sekunda – i gotowe.

Polecamy w wydaniu internetowym chip.pl: Ludzki mózg jest kluczem do Sztucznej Inteligencji