Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba niemal gotowy do pracy. Nie zawiódł oczekiwań
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pozwoli poczynić ogromne postępy w astronomii. Już teraz jest on niemal gotowy do działania, co potwierdziła obsługa naziemna.
01.05.2022 | aktual.: 01.05.2022 16:10
Jak poinformowała NASA, kilka dni temu zakończył się proces ustawiania elementów optycznych Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba (JWST) i teraz urządzenie jest niemal gotowe do prowadzenia obserwacji. Pierwsze zdjęcia ma już jednak za sobą. Amerykańska Agencja Kosmiczna podzieliła się kilka dni temu niezwykle szczegółowymi zdjęciami ukazującymi Wielki Obłok Magellana.
Fotografie pochodzą z testów optyki teleskopu i trzeba przyznać, że robią ogromne wrażenie. Eksperci przyznają, że zarejestrowane przez instrumenty pomiarowe obrazy są o wiele lepszej jakości, niż się spodziewali. W związku z tym JWST jest gotowy do przejścia do ostatniej fazy przygotowań – przekazania instrumentów naukowych do użytkowania.
"Uzyskane obrazy głęboko zmieniły sposób, w jaki postrzegam wszechświat. Jesteśmy otoczeni przez symfonię stworzenia, galaktyki są wszędzie. Mam nadzieję, że wszyscy na świecie będą mogli to zobaczyć" - przyznał dr Scott Acton z Ball Aerospace, odpowiedzialny za elementy optyczne teleskopu. NASA podkreśla, że jakość odwzorowania szczegółów przez instrumenty pomiarowe jest najwyższa, na jaką pozwalają prawa fizyki.
Eksperci odpowiedzialni za optykę teleskopu w większości zakończyli swoją pracę. Kolejnym krokiem będzie kalibracja pozostałych instrumentów zbierających dane. Każdy z nich wyposażony jest w zestawy unikatowych soczewek, masek, filtrów i czujników. Ta faza przygotowań potrwa kolejne dwa miesiące. W związku z tym już latem rozpoczną się prace naukowe.
Przypominamy, że kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) zastąpił Kosmiczny Teleskop Hubble’a i umożliwi obserwację kosmosu w podczerwieni. Do jego najważniejszych celów będzie należeć obserwacja gwiazd powstałych po Wielkim Wybuchu oraz badanie i ewolucja systemów gwiazd, układów planetarnych oraz galaktyk.