Kosmiczny pociąg przemknie nad Polską. Oto godziny przelotu Starlinków

SpaceX uzupełnia swój system satelitarny o nowe obiekty, a nocne niebo nad Polską stało się ciekawsze. Satelity podróżują już w kierunku orbity okołoziemskiej, tworząc słynny pociąg Starlink. 1 października czeka nas kolejny spektakl z ich udziałem.

Pociąg Starlink wystartował. Łatwo go zobaczyć
Pociąg Starlink wystartował. Łatwo go zobaczyć
Źródło zdjęć: © SpaceX

01.10.2023 | aktual.: 01.10.2023 19:15

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Od 25 września mieszkańcy Polski mają okazję podziwiać kosmiczny pociąg satelitów Starlink. Rozświetlają one nocne niebo za sprawą misji G7-3. W jej ramach SpaceX uzupełnia swoją konstelację o 21 nowych satelitów komunikacyjnych.

Pociąg Starlink seria G7-3 nad Polską

Opuściły one Ziemię w bazie sił kosmicznych Vandenberg na Florydzie i niebawem staną się częścią sytemu łączności satelitarnej. Zanim jednak dotrą na miejsce przeznaczenia, dostarczają nam okazji do podziwiania niezwykłego widowiska. Tworzą tzw. kosmiczny pociąg Starlink.

Gości on na naszym niebie już od tygodnia, a sobotni przelot był bardzo udany. Niebieskawą barwę kosmicznego pociągu można było zobaczyć nawet w mocno zanieczyszczonych światłem centrach miast. W niedzielę nadal jest na to szansa, ale tym razem satelity nie wystąpią z "pełnym programem".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pociąg satelitów Starlink nad Polską 1 października

Jak podaje serwis Nocne Niebo, pociąg satelitów Starlink 1 października będzie widoczny przez około 12 minut. W Polsce wypatrywać go należy od godziny 20:04, a satelity poruszać się będą w kierunku wschodnim. Utworzą mocno już rozciągnięty sznur świetlistych punktów.

W niedzielę Starlinki o 20:04 - mapy nieba

Pozycja, w jakiej satelity pojawią się na nieboskłonie, jest zależna od rejonu Polski, w którym jesteśmy. Szykując się do obserwacji, warto też pilnować czasu i trzymać kciuki za korzystne warunki meteorologiczne. Przesuwając się z zachodu na wschód, pociąg Starlink zniknie nam z pola widzenia mniej więcej w połowie nieba.

Katarzyna Rutkowska, dziennikarka Wirtualnej Polski

wiadomościnaukastarlink nad polską
Komentarze (8)