Kosmiczny pociąg nadchodzi. Wyjdź na balkon, a nie pożałujesz

W środę 13 listopada nad Polską kolejny raz przeleci kosmiczny pociąg Elona Muska. Chodzi o przelot satelitów Starlink nad naszym krajem. To kolejna okazja, by zobaczyć to niezwykłe zjawisko na własne oczy.

Starlinki znów nad Polską
Starlinki znów nad Polską
Źródło zdjęć: © Nocne Niebo, Space X

13.11.2024 | aktual.: 13.11.2024 14:32

Od jakiegoś czasu w zasadzie codziennie możemy podziwiać przeloty satelitów Starlink nad Polską. Najbliższa taka okazja nadarzy się po południu w środę 13 listopada 2024 r. Kosmiczny pociąg ponownie pojawi się wtedy na niebie nad naszym krajem. Warto wyjść na zewnątrz i spojrzeć w niebo.

Kosmiczny pociąg Elona Muska będzie tym razem dobrze widoczny. Odległości między wystrzelonymi przez SpaceX satelitami nie są wielkie. Nieduża separacja kolejnych satelitów sprawia, że łatwo jest zaobserwować ich przelot.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Satelity Starlink nad Polską 13 listopada

W środę 13 listopada satelity przelecą w dwóch oddzielonych od siebie grupach. Pierwsze satelity Starlink będą widoczne od godziny 17:44. Będzie to grupa, która liczy siedem satelitów. Kosmiczny pociąg Elona Muska pojawi się na zachodnim niebie, skąd będzie przemieszczał się w kierunku wschodnim.

Druga grupa pojawi się na niebie po ok. sześciu minutach, o godz. 17:50. Druga formacja będzie większa – w jej skład wchodzi 13 satelitów. Cały przelot ma potrwać ok. siedmiu minut.

Starlink - internet na całym świecie

Starlink to projekt realizowany przez firmę SpaceX, należącą do Elona Muska. Ma on na celu zapewnienie szerokopasmowego dostępu do internetu na całym świecie poprzez sieć satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Dzięki tej technologii Starlink jest w stanie dostarczać szybki i stabilny internet do nawet najtrudniej dostępnych lokalizacji, takich jak góry, oceany czy pustynie. Satelity Starlink sprawdzają się szczególnie tam, gdzie tradycyjne metody są nieskuteczne lub niemożliwe do wdrożenia.

Karol Kołtowski, dziennikarz Wirtualnej Polski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)