Kosmiczny pociąg Elona Muska. Sprawdź, kiedy satelity Starlink będą nad Polską

Kosmiczny pociąg Starlink
Kosmiczny pociąg Starlink
Źródło zdjęć: © GETTY, Yuri Smityuk/TASS | Yuri Smityuk

07.05.2021 10:34

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W najbliższych dniach nad Polską będzie można oglądać kosmiczny pociąg, czyli sieć satelitów SpaceX Starlink. Niezwykłe widowisko będzie można zaobserwować przez kilka najbliższych nocy.

Kosmiczny pociąg satelitów Starlink pojawi się nad Polską przez kilka najbliższych nocy. Już na początku maja mieliśmy okazję obserwować satelity SpaceX na niebie, ale jeśli wtedy nie udało wam się ich dostrzec, będziecie mieli jeszcze kilka okazji. 

Pierwszy przelot nad Polską będzie można zaobserwować już 7 maja, ok. godz. 22:11 na wysokości od 11 do 25 stopni nad horyzont. To oznacza, że zauważenie kosmicznego pociągu będzie bardzo trudne, dlatego lepiej poczekać godziny 22:49, kiedy kosmiczny pociąg znajdzie się powyżej 55 stopni nad horyzontem. 

Starlink będzie można obserwować również w kolejnych dniach:

  • 8 maja, ok. godz. 21:28 i 23:03;
  • 9 maja, ok. godz. 21:44 i 23:18;
  • 10 maja, ok. godz. 22:01 i 23:36. 

W każdym z tych dni sznur Starlink powinien być doskonale widoczny przede wszystkim na zachodzie Polski, ale mieszkańcy innych regionów powinni również dostrzec kosmiczny pociąg na niebie w tych dniach. 

Jak zwykle w przypadku chęci obserwacji nocnego nieba, warto udać się w miejsce oddalone od miejskich świateł. Pomóc w znalezieniu odpowiedniego miejsca może pomóc aplikacja Light Pollution Map, która pozwala śledzić "zanieczyszczenie" nieba sztucznym światłem.

Śledzić satelity Starlink możecie również na tej stronie, gdzie możecie nie tylko sprawdzić, kiedy kosmiczny pociąg Elona Muska znajdzie się nad Polską, ale również dowiedzieć się, gdzie znajduje się on obecnie. 

Przypominamy, że sieć Starlink docelowo będzie składać się z prawie 42 000 satelitów, których zadaniem będzie dostarczanie internetu w trudnodostępne miejsca. Już teraz na niskiej orbicie znajduje się ponad tysiąc tych obiektów, a 9 maja br. zaplanowana jest 27 misja, której celem będzie wyniesienie kolejnych 60. 

Testy "kosmicznego internetu" również ruszyły i chociaż cena usługi zwala z nóg, to ponad pół miliona osób zakupiło internet od Elona Muska i SpaceX

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (88)