Trwa ładowanie...

Elon Musk i jego kosmiczny pociąg Starlink. Wiemy, kiedy przeleci nad Polską

W najbliższych dniach nad Polską przeleci "kosmiczny pociąg" Elona Muska, złożony z satelitów Starlink. Okazję do podziwiania takiego widoku będziemy mieć przez kilka najbliższych dni.

Share
Elon Musk i jego kosmiczny pociąg Starlink. Wiemy, kiedy przeleci nad Polską
Źródło: Getty Images, Fot: Yuri Smityuk\TASS
d3xlg8m

Armada satelitów Starlink Elona Muska przypomina kształtem pociąg z ułożonymi, jeden za drugim, wagonikami, które promieniują bardzo jasną poświatą.

Jest to bardzo efektowny widok, który będziemy mieć okazję obserwować na polskim niebie od 30 kwietnia do 5 maja. Filmik poniżej doskonale obrazuje, czego można się spodziewać.

Bardzo jasny przelot Starlink Train nad Polską

Przeloty "kosmicznego pociągu" Starlink będą się odbywać w godzinach porannych. Pierwszy z nich miał miejsce 30 kwietnia o godzinie 3:00. Najbliższy odbędzie się 1 maja 2021 r. o godzinie 4:31.

d3xlg8m

W podobnym czasie sznur satelitów pojawi się także 2,3,4 oraz 5 maja 2021 r. Następnie 6 maja konstelacja satelitów zniknie, by powrócić 7 maja, ale w godzinach wieczornych. Będą to okolice godz. 22-23.

Warto zwrócić uwagę, że najbliższy przelot 1 maja 2021 r. o godz. 4:31 może być trudny do zaobserwowania w niektórych miejscach. Najlepsze warunki będzie mieć do tego zachodnia Polska, z racji tego, że po wschodniej stronie kraju niebo może być już zbyt jasne, aby dostrzec pociąg Starlink.

Poniżej znajduje się mapa nieba z perspektywy Warszawy, wskazująca linię po której porusza się pociąg Starlink względem reszty konstelacji.

kosmiczny pociąg starlink nocneniebo.pl
Źródło: nocneniebo.pl

Co ciekawe, to nie jedyna atrakcja, jaka czeka nas w najbliższych dniach, bo również od 30 kwietnia widoczna ma być Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) w godzinach wczesnoporannych, a od połowy maja - również w godzinach wieczornych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3xlg8m

Podziel się opinią

Share
d3xlg8m
d3xlg8m
Więcej tematów