Kosmiczna kolizja. Chiński satelita uderzony przez rosyjską rakietę

Kosmiczna kolizja. Chiński satelita uderzony przez rosyjską rakietę

Kosmiczna kolizja. Chiński satelita uderzony przez rosyjską rakietę
Źródło zdjęć: © East News | Science Photo Library
Adam Gaafar
19.08.2021 19:27

Amerykanie twierdzą, że chiński satelita, który rozpadł się w marcu ub. r., został trafiony przez resztki rosyjskiej rakiety, wystrzelonej 24 lata wcześniej. Kolizja pokazuje, jak wielkim problemem są pozostające na orbicie kosmiczne śmieci.

Zdarzenie dotyczy chińskiego satelity wojskowego Yunhai 1-02, który znalazł się na orbicie w 2019 r. Półtora roku później przedstawiciele należącej do Sił Kosmicznych USA 18th Space Control Squadron poinformowali, że satelita uległa uszkodzeniu. Do tej pory nie było wiadomo, co doprowadziło do tego zdarzenia.

 Chińska sonda miała kolizję?

Przed kilkoma dniami Jonathan McDowell z Centrum Astrofizyki Harvard-Smithsonian podał prawdopodobne rozwiązanie zagadki. Astronom znalazł odpowiedni wpis w katalogu space-track.org, gdzie znajdują się aktualizowane na bieżąco informacje o obiektach krążących wokół Ziemi. Pojawiające się tam dane opierają się na obserwacjach zawodowych astronomów oraz amatorów.

Uwagę McDowella przykuł wpis dotyczący obiektu 48078, 1996-051Q, który miał zderzyć się z satelitą. Wspominany obiekt to pozostałość po rosyjskiej rakiecie Zenit-2, która we wrześniu 1996 r. wyniosła na orbitę satelitę szpiegowskiego Tselina-2 . Szerokość fragmentu, który zdaniem McDowella zderzył się z chińskim satelitą, jest szacowana na ok. 10-50 cm.

Co ciekawe, Yunhai 1-02 prawdopodobnie przetrwała kolizję, gdyż sygnały z satelity nadal są odbierane na Ziemi przez amatorskie urządzenia śledzące. Nie jest jednak pewne, czy satelita jest nadal sprawna i może wykonywać zadania, do których została stworzona.

Zdarzenie opisane przez McDowella jest pierwszą poważną kolizją orbitalną od lutego 2009 r., gdy nieistniejąca już rosyjska sonda kosmiczna Kosmos 2251 zderzyła się z amerykańskim satelitą komunikacyjnym Iridium 33. Oba urządzenia uległy zniszczeniu, rozpadając się łącznie na ponad 1800 części.

Źródło artykułu:WP Tech
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (26)